Nowe oferty pracy VIII 2010
2010-09-17 14:06
Przeczytaj także: Rynek pracy w Polsce nabiera rozpędu
Dużo ofert, pomimo wakacji
W sierpniu 2010 roku w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl pojawiło się 35 tys. 576 ogłoszeń o pracę, o niemal 3,5 procent więcej niż w lipcu i 3,2 procent mniej niż w czerwcu 2010 roku. Względem sierpnia ubiegłego roku wystąpił jednak bardzo znaczny, bo niemal 40-procentowy wzrost.
Pomimo wakacji rekrutacja w przedsiębiorstwach więc nie wyhamowała, co jest optymistyczną wskazówką wobec kierunków zmian we wrześniu i październiku. Dane o utrzymującej się wysokiej podaży ofert pracy korespondują ze wspomnianymi danymi o spadającym bezrobociu oraz zapowiedziami przedsiębiorców dotyczącymi zwiększania zatrudnienia.
Niestety w lipcu po dwóch miesiącach silnych wzrostów zmniejszył się eksport Niemiec, spadły tam też zamówienia w przemyśle. To nienajlepsza wiadomości dla polskich eksporterów, bowiem trudno im będzie utrzymać wysoką dynamikę eksportu z pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku.
fot. mat. prasowe
Łączna liczba nowych ofert pracy [w tys.], czerwiec-sierpień 2010
Duże przedsiębiorstwa posiadają własne zasoby do realizacji inwestycji, również w pracowników. Jednak inwestycji nie podejmują, głównie z powodu utrzymującej się niepewności. Ożywienie w otoczeniu gospodarczym Polski wciąż nie jest stabilne i wystarczająco wysokie, by bez większego ryzyka podejmować decyzje o inwestycjach. Dodatkowo, ryzyko osłabienia popytu wewnętrznego, związane z projektowanymi zmianami fiskalnymi, również wpływa na średnioterminowe plany przedsiębiorstw, również te związane z zatrudnieniem – komentuje Beta Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Plany zwiększenia zatrudnienia może również nieco skomplikować rosnąca presja płacowa w firmach.
Po nieurodzajnym lecie, obfitującym w nadzwyczajne zjawiska pogodowe, istnieje poważne ryzyko znacznego wzrostu cen żywności. Coraz więcej grup pracowniczych, popieranych przez związki zawodowe, sygnalizuje zamiary protestów w celu podwyżek. Nadal nieznana jest wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Te wszystkie czynniki niestety mają negatywny wpływ na kalkulacje przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw małych oraz mikroprzedsiębiorstw, których sytuacja finansowa jest bardzo napięta.
Z racji swojej liczebności to właśnie małe firmy mają bardzo duży wpływ na ogólny poziom zatrudnienia, niestety to właśnie one mocno ucierpiały na skutek kryzysu. Z racji małej płynności są one również wyjątkowo wrażliwe na nawet małe zmiany koniunktury. Na szczęście na zmiany te reagują najszybciej, tak więc w obliczu stabilnego wzrostu gospodarczego to właśnie one najszybciej tworzą dużą liczbę miejsc pracy. Dlatego kluczowe jest podtrzymanie tego wzrostu i ułatwienie działalności małym firmom – dodaje Beata Szkodzin.
Sprzedawcy, informatycy, inżynierowie: lista poszukiwanych bez zmian
Sierpniowa branżowa lista najczęściej poszukiwanych pracowników nieznacznie tylko zmieniła się względem miesiąca poprzedniego. Tradycyjnie już najczęściej szukanymi pracownikami są sprzedawcy. Cóż, to po części pochodna problemów przedsiębiorstw ze znalezieniem pracowników. Dobrzy sprzedawcy są specjalistami na wagę złota, dlatego też w wielu firmach poszukuje się ich nieustannie. W ósmym miesiącu roku kandydaci do pracy w działach sprzedaży mogli wybierać w ponad 12 tysiącach ofert (przyrost liczby ofert względem lipca o 8,3 proc.). Bez większych problemów pracę mogli znaleźć również specjaliści z zakresu informatyki oraz telekomunikacji – w sierpniu branży tej tyczyło ponad 4 tysiące 800 ofert, o 5,7 procent mniej w poprzednim miesiącu.
Łatwo posadę mogły uzyskać osoby zamierzające podjąć pracę w działach obsługi klienta czy Call Center – w sierpniu oczekiwało bowiem na nich ponad 4 tys. 700 ofert, minimalnie mniej niż miesiąc wcześniej (czyżby problemy ze znalezieniem chętnych?).
oprac. : eGospodarka.pl