Sprzedaż samochodów VII 2004
2004-08-24 00:01
Przeczytaj także: Rynek samochodowy - coraz mniejsze zyski
W pierwszej dziesiątce tylko trzy firmy uzyskały wyniki większe niż rok wcześniej (Ford, Volkswagen i Honda). Skumulowana sprzedaż od stycznia do końca lipca wyniosła 214.805 aut i nadal jest wyższa od ubiegłorocznej, jednak już tylko o 7,2 procent. Utrzymanie trendu wzrostowego jest wyłącznie zasługą dobrych rezultatów uzyskanych w pierwszych czterech miesiącach roku. Ostatnie trzy miesiące wpłynęły hamująco na dynamikę wzrostu wyniku sumarycznego.Spośród dwunastu sklasyfikowanych na rynku segmentów, siedem wykazało wzrost wyników w stosunku do ubiegłego roku, pięć - spadek. Najbardziej zwiększył sprzedaż segment mini plus, wzrosła również sprzedaż samochodów mini MPV, sportowych, terenowych, klasy wyższej, klasy wyższej średniej i kombi vanów. Największy spadek wykazała sprzedaż segmentu mini, zmniejszyła się także sprzedaż aut luksusowych, vanów oraz samochodów klasy niższej średniej i samochodów małych.
Kolejność najczęściej kupowanych w Polsce marek nie uległa - w wyniku lipcowej sprzedaży - zmianie. Ranking czołowych dziesięciu firm wygląda identycznie jak w czerwcu.
Liderem rynku pozostaje wciąż Fiat. Na drugiej pozycji listy najpopularniejszych marek znajduje się Skoda. Trzecie miejsce zajmuje Toyota. Czwartą lokatę utrzymał Opel. Na piątej pozycji plasuje się Renault. Szósta lokata należy do Forda.
Na siódmym miejscu znajduje się Peugeot, ósmą lokatę ponownie zajmuje Volkswagen. Na dziewiątej pozycji znalazł się Citroen. Pierwszą dziesiątkę listy zamyka Honda.
Niewielkie zmiany nastąpiły w ciągu minionego miesiąca na liście najchętniej kupowanych modeli. Ranking otwiera Fiat Panda następna jest Skoda Fabia. Kolejne pozycje zajmują Toyoty Yaris i Corolla. Ford Focus jest piąty, na szóstą lokatę awansowała Skoda Octavia, na siódmą spadł Opel Corsa. Trzy kolejne pozycje należą do Peugeota 206, Fiata Punto i Fiata Seicento.
Poważną konkurencję dla rynku nowych samochodów w coraz większym stopniu stanowi import aut używanych. W okresie od maja do lipca sprowadzono do Polski z innych krajów Unii Europejskiej łącznie 268.105 używanych aut osobowych (w lipcu 108.266 sztuk).
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl