eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2010

Koniunktura przemysłowa IX 2010

2010-09-23 10:15

Koniunktura przemysłowa IX 2010

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na takie opinie wpłynęły bardziej korzystne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji przy jednak mniej optymistycznych prognozach w tym zakresie. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące zdolności do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych przy korzystnych prognozach w tym zakresie.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2010

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest we wrześniu oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Odnotowuje się pogorszenie pozytywnych ocen bieżących i prognoz dotyczących portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej, natomiast prognozy w tym zakresie są gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Bieżąca sprzedaż jest ograniczana w większym stopniu niż przed miesiącem co powoduje, że zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Natomiast prognozy na najbliższe miesiące przewidują zwiększenie sprzedaży i w konsekwencji wskazują na możliwość zmniejszenia się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

We wrześniu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w sierpniu bieżącego i we wrześniu zeszłego roku) oraz informacja i komunikacja (podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż we wrześniu ubiegłego roku). Najbardziej negatywnie ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez przedsiębiorstwa usługowe z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca –ich oceny są gorsze od sygnalizowanych przed miesiącem i w analogicznym miesiącu przed rokiem. Równie pesymistycznie, choć mniej negatywnie niż w sierpniu bieżącego i wrześniu ubiegłego roku, swoją koniunkturę oceniają jednostki z sekcji edukacja oraz pozostała działalność usługowa.

1. Przetwórstwo przemysłowe

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest zbliżony do notowanego w sierpniu br. i wynosi plus 8. Zarówno we wrześniu jak i w sierpniu poprawę sygnalizuje 22% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie - 14%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym


Oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w sierpniu, dotyczy to w szczególności portfela krajowego. Bieżąca produkcja rośnie szybciej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. W przedsiębiorstwach zmniejsza się stan zapasów wyrobów gotowych, do poziomu nieznacznie przekraczającego zapotrzebowanie. Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie nieco wolniej niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, mimo to prognozy w tym zakresie są nadal korzystne. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być większa niż przewidywano w sierpniu. Można oczekiwać, że ceny wyrobów przemysłowych będą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: