Koniunktura przemysłowa IX 2010
2010-09-23 10:15
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2010
W dziale produkcja artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych koniunktura jest oceniana pozytywnie, podobnie jak w sierpniu. Oceny bieżące oraz prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są lepsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Stan zapasów wyrobów gotowych tylko nieznacznie przekracza poziom odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Nieco wolniej niż w sierpniu rośnie poziom należności przedsiębiorstw. Producenci terminowo regulują bieżące zobowiązania finansowe, a prognozy w tym zakresie są optymistyczne, nieco lepsze od formułowanych w sierpniu. W najbliższych trzech miesiącach może zmniejszyć się poziom zatrudnienia. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano przed miesiącem.
W dziale produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep ocenia się koniunkturę pozytywnie, nieznacznie gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Spowodowane jest to optymistycznymi, lecz nieco ostrożniejszymi niż w sierpniu, prognozami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są bardziej korzystne od zgłaszanych w sierpniu. Przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost należności. Odnotowywane są niewielkie trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przewidywane są nieznaczne redukcje zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw prognozują niewielki wzrost cen.
W dziale produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceny koniunktury są nadal pozytywne, choć znacznie gorsze od formułowanych w sierpniu. Spowodowane to jest znacznie mniej korzystnymi, niż przewidywano przed miesiącem, prognozami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Bieżący portfel zamówień i produkcja oceniane są bardziej optymistycznie niż w sierpniu. Poziom zapasów oceniany jest nadal jako nadmierny. Utrzymuje się wzrost należności przedsiębiorstw, przy czym przedsiębiorstwa terminowo regulują bieżące zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. Planowane są redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych mogą spadać w nieznacznym stopniu.
W dziale produkcja metali koniunktura jest oceniana negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Wpływają na to znacznie mniej korzystne niż w sierpniu prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji. Bardziej optymistyczne niż przed miesiącem są oceny bieżące w tym zakresie. Stan zapasów wyrobów gotowych tylko nieznacznie przekracza poziom odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Zmniejsza się wzrost należności, a także trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są pozytywne, lepsze od formułowanych w sierpniu. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż zapowiadano w sierpniu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen metali.
W dziale produkcja wyrobów tekstylnych koniunktura oceniana jest mniej pesymistycznie niż w sierpniu. Przedsiębiorcy sygnalizują utrzymanie we wrześniu poziomu portfela zamówień z ubiegłego miesiąca oraz wzrost produkcji. Bardzo korzystne są prognozy portfela zamówień i produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych nadal uznawany jest przez przedsiębiorców za nadmierny. Odnotowywany jest wzrost należności. Zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są także mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe niż zapowiadano w sierpniu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy zapowiadają wzrost cen wyrobów tekstylnych nieco wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl