Utrata danych VI-VIII 2010
2010-09-27 10:46
Nawet o 250 procent wzrosła liczba zapytań o odzyskanie danych cyfrowych z województw, które ucierpiały z powodu trudnych warunków pogodowych panujących tego lata. Eksperci z laboratorium odzyskiwania danych Kroll Ontrack przez całe lato analizowali zgłoszenia, jakie trafiały do ich siedziby w miesiącach czerwiec - sierpień. Jako główną przyczynę utraty danych podczas wakacji 2010 eksperci wskazują tegoroczną powódź, podczas której najbardziej ucierpieli mieszkańcy południowej Polski.
Przeczytaj także: Odzyskiwanie danych: nowe trendy wg Kroll Ontrack
Jak wynika z analiz specjalistów, użytkownicy prywatni i firmy z sześciu województw Polski w miesiącach czerwiec – sierpień zgłaszali zapytania do laboratorium Kroll Ontrack zdecydowanie częściej w porównaniu do okresów, w których nie występowały ekstremalne warunki pogodowe. Wśród użytkowników komputerów i innego sprzętu elektronicznego najwięcej zapytań nadeszło z województwa śląskiego, gdzie wzrost wyniósł niemal 250 procent. Wśród pozostałych województw, z których nadesłanych zostało najwięcej zapytań, były województwa: wielkopolskie (wzrost 220 proc.), dolnośląskie (wzrost 197 proc.), podkarpackie (wzrost 152 proc.), lubelskie (wzrost 141 proc.) i łódzkie (wzrost 96 proc.). Na podstawie informacji od użytkowników, wzrosty te w większości miały bezpośredni związek z tegoroczną powodzią."Warunki pogodowe panujące tego lata w naszym kraju okazały się groźne nie tylko w aspekcie zniszczonych domów i instytucji, ale także danych cyfrowych. Choć co roku przestrzegamy użytkowników sprzętu komputerowego przed fatalną pogodą, przyznajemy, że w tym roku w wielu przypadkach ochrona sprzętu nie była w pełni możliwa, prawdopodobnie z powodu całkowitego zalania domów czy siedzib firm. Istotne jest jednak to, że osoby, które straciły informacje pamiętały o konieczności zwrócenia się do specjalistów i, mamy taką nadzieję, nie starały się przywrócić do życia swoich maszyn na własną rękę. Zwykle bowiem próby takie kończą się całkowitym zniszczeniem sprzętu i brakiem szans na odzyskania danych. Prawidłowa reakcja świadczy więc o coraz większej świadomości Polaków w kwestii ochrony ich danych" – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.
Jak wskazują specjaliści, wzrost nie odnosił się jedynie do zapytań o możliwość odzyskania danych. Wśród firm, które zdecydowały się na odzyskanie danych w laboratorium w okresie letnim specjaliści zanotowali 32-procentowy wzrost próśb o odzyskanie danych w trybie przyspieszonym i ekspresowym (w takich przypadkach specjaliści pracują nad przypadkiem do skutku, przez 24 godziny na dobę). Zdaniem ekspertów może to świadczyć m.in. o tym, że z powodu uszkodzenia urządzeń cyfrowych w okresie letnim (w szczególności serwerowni firmowych), utracone zostały kluczowe dane przedsiębiorstw, bez których funkcjonowanie firmy było utrudnione bądź, w niektórych sytuacjach, niemożliwe.
Analizy Kroll Ontrack wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków zapytania o odzyskania danych związane było z twardymi dyskami komputerowymi. W związku ze wzrostem sprzedaży urządzeń przenośnych, wiele zapytań odnosiło się także do telefonów komórkowych (m.in. smartfonów) oraz pendrive’ów i odtwarzaczy mp3. Te dane korespondują z całorocznymi statystkami utraty danych, w których ok. 90 procent danych traconych jest właśnie z dysków twardych.
Co roku w trakcie wakacji specjaliści laboratorium odzyskiwania danych w Polsce notują zwiększoną liczbę przypadków utraty danych związaną z podtopieniami wyładowaniami atmosferycznymi lub innym skutkami zjawisk pogodowych. Jednak jak przyznają, lato roku 2010 było wyjątkowo trudne. W przeszłości specjaliści z katowickiego laboratorium odzyskiwali dane z komputerów i innego sprzętu cyfrowego nie tylko w Polsce, lecz także w Czechach, które ucierpiały z powodu powodzi w roku 2002.
Przeczytaj także:
Pogoda a ochrona danych firmowych
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kroll Ontrack, utrata danych, przywracanie danych, odzyskiwanie danych, bezpieczeństwo informacji