eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDostęp do Internetu na rynkach lokalnych

Dostęp do Internetu na rynkach lokalnych

2010-09-29 13:22

Dostęp do Internetu na rynkach lokalnych

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W prawie 1/3 gmin w Polsce dostęp do Internetu posiada mniej niż 30% lokali mieszkalnych. W większości gmin (50,6%) jedynie 30 - 50% lokali mieszkalnych jest podłączonych do sieci. Wysoki (powyżej 50%) lub bardzo wysoki (powyżej 70%) poziom penetracji usługami dostępu do Internetu występuje w zaledwie 19,5% gmin w Polsce - podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Przeczytaj także: Szerokopasmowy dostęp do Internetu a wzrost PKB

Prezentowane mapy pokazują dostępność usług w poszczególnych gminach kraju, które określone zostały jako stosunek liczby łączy z aktywną usługą szerokopasmowej transmisji danych do liczby lokali mieszkalnych ogółem w danej gminie.

Celem oszacowania poziomu dostępności usług szerokopasmowych w gminach ustalono pięć przedziałów tego wskaźnika. Wyznaczone zostały następujące przedziały wartości wskaźnika penetracji:
  • gminy oznaczone kolorem czerwonym to gminy, na których terenie według danych UKE wskaźnik penetracji jest bardzo niski i wynosi od 0 - 10%,
  • gminy oznaczone kolorem pomarańczowym to gminy, które cechuje niski poziom penetracji - wskaźnik ten wynosi od 10 - 30%,
  • gminy oznaczone kolorem żółtym to gminy, które charakteryzuje średnia penetracja - wskaźnik ten wynosi od 30 - 50%,
  • gminy oznaczone kolorem niebieskim to gminy, które charakteryzuje wysoka penetracja wskaźnik ten wynosi od 50 - 70%,
  • gminy oznaczone kolorem zielonym to gminy, które charakteryzuje bardzo wysoki poziom penetracji - wskaźnik ten wynosi od 70 - 100%.

fot. mat. prasowe

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach

Zestawienie pierwsze pokazuje nasycenie usługami dostępu do Internetu niezależnie od jego przepływności i technologii. Wyłączone z tego zestawienia zostały jedynie usługi oferowane przez sieci mobilne na bazie modemów 2G/3G. Wskaźnik penetracji w gminach uwzględnia usługi świadczone przez operatorów, którzy:
  • posiadają własną infrastrukturę przewodową, stacjonarną bezprzewodową (w tym WLAN, WiMax, CDMA), lub świadczą usługę w oparciu o LLU, BSA oraz
  • świadczą w danej gminie usługi dostępu do sieci Internet.

Jak wynika z zestawienia, w prawie 1/3 gmin w Polsce dostęp do Internetu posiada mniej niż 30% lokali mieszkalnych. W większości gmin (50,6%) jedynie 30 - 50% lokali mieszkalnych jest podłączonych do sieci. Wysoki (powyżej 50%) lub bardzo wysoki (powyżej 70%) poziom penetracji usługami dostępu do Internetu występuje w zaledwie 19,5% gmin w Polsce.

fot. mat. prasowe

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach: łącza o przepływności >= 2 Mbit/s,

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach: łącza o przepływności >= 2 Mbit/s,na bazie własnej infrastruktury

Drugie zestawienie przedstawia wskaźnik penetracji usługami dostępu do Internetu o wyższych przepływnościach. Uwzględnia usługi świadczone przez operatorów, którzy:
  • posiadają własną infrastrukturę przewodową lub stacjonarną bezprzewodową (a więc z wyłączeniem usług na bazie LLU i BSA), oraz
  • świadczą w danej gminie usługi dostępu do sieci Internet o przepływności ≥ 2Mbit/s.
Przyjmując tak określone kryteria, obraz kraju znacząco się zmienia.

Analizując wykorzystanie usług o przepływnościach ≥ 2Mbit/s widać wyraźnie, że przytłaczająca większość gmin w Polsce (97,8%) w bardzo ograniczonym stopniu korzysta z takich usług szerokopasmowych - poniżej 30% lokali mieszkalnych w tych gminach korzysta z usług o takich parametrach. Dla 2% gmin tak liczony wskaźnik penetracji waha się od 30 - 50%, natomiast wysoki poziom penetracji jest w zaledwie 0,2% gmin w Polsce. Nie znaleziona została żadna gmina, w której ponad 70% mieszkań posiadałoby dostęp o przepływności ≥ 2Mbit/s, świadczony na bazie własnej infrastruktury przedsiębiorcy.

Informacje o badaniu:
Dane do map pochodzą od ponad 1500 przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Na potrzeby przygotowania map dokonana została agregacja i dostosowanie otrzymanych danych do wymaganego formatu, a także analiza kompletności i poprawa części danych, dla których zidentyfikowano błędy, których wpływ mógł zostać zminimalizowany. Dane, których nie można było uwzględnić lub poprawić, a dla których stwierdzono istotne nieprawidłowości zostały odrzucone.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: