Najczęściej cytowane media VIII 2010
2010-09-30 12:57
Najczęściej cytowane media © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media VII 2010
Sierpniowy raport Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” podaje: od roku pierwsze miejsce zestawienia należy do Rzeczpospolitej (1125), za nią plasuje się Gazeta Wyborcza (808). Sytuacja na trzecim miejscu to znów roszada między TVN24 a Dziennikiem Gazeta Prawna. W sierpniu brązowym medalistą zestawienia jest Dziennik Gazeta Prawna (442), a TVN24 znalazł się na czwartej pozycji z wynikiem 292 powołań (spadek z 593).W sierpniu media powoływały się na Rzeczpospolitą głównie w dwóch kontekstach: polityki polskiej oraz sondaży i rankingów. Bardzo dużą popularnością cieszył się doroczny Ranking Samorządów. W mediach, głównie regionalnych, pojawiały się obszerne opisy badania – jak wynika z analizy mediów: być wyróżnionym w rankingu to dla samorządów kwestia nobilitująca.
W powołaniach na Gazetę Wyborczą, podobnie jak w poprzednim miesiącu, dominowała tematyka sporu o krzyż spod Pałacu Prezydenckiego. Z raportu wynika, że media przytaczały za GW wypowiedzi i opinie na temat sytuacji pod Pałacem oraz relacjonowały za pomocą doniesień gazety wydarzenia z Krakowskiego Przedmieścia.
Na Dziennik Gazeta Prawna najczęściej powoływano się w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem. Media powielały informację Dziennika, jakoby polskie MSZ przez półtora miesiąca nie potrafiło powiedzieć stronie rosyjskiej, jaki charakter będzie miała wizyta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
W sierpniowym raporcie trzy niespodzianki:
Regionalne Radio Podlasie, dotąd nieistniejące praktycznie w zestawieniu wskoczyło nie tylko na czoło najczęściej przywoływanych rozgłośni regionalnych, ale pojawiło się w głównym rankingu stacji radiowych. Wszystko za sprawą wypowiedzi Zbigniewa Girzyńskiego (PiS) udzielonej na antenie Radia Podlasie. Girzyński stwierdził, że wyobraża sobie Zbigniewa Ziobro jako prezesa PiS. Oświadczenie było potem komentowane w mediach przez samego Zbigniewa Ziobro.
Po roku Radio ZET znika z TOP15 najbardziej opiniotwórczych mediów. Co więcej – zabrakło go też na liście najczęściej cytowanych stacji radiowych. W historii badania Radio ZET sięgało po brąz, wielokrotnie znajdowało się na czwartym miejscu rankingu głównego, prowadziło w zestawieniach najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych i przez wiele lat konkurowało z RMF FM. W przeciągu kilku lat sporadycznie znikało z TOP15 (m.in. lipiec 2005, sierpień 2006, lipiec 2007, sierpień 2009), czy we wrześniu 2010 powróci?
fot. mat. prasowe
Najczęściej cytowane media
W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne - TVN24 i TVN oraz dwie stacje radiowe - RMF FM i TOK FM.
W rankingach szczegółowych sierpień jest kolejnym miesiącem zwycięstw: TVN24 (292) w zestawieniu stacji telewizyjnych oraz RMF FM (129) wśród rozgłośni radiowych.
Najczęściej komentowanym tematem w sierpniu była polityka polska. Na jej tle przewijały się informacje w kontekście sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim oraz nowe wątki śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na podstawie 5604 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 sierpnia 2010 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl