eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWróciły podwyżki płac

Wróciły podwyżki płac

2010-10-05 12:56

Wróciły podwyżki płac

Procent firm, które nie przyznały podwyżek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po raz siedemnasty Mercer Polska sporządził Przegląd Łącznych Wynagrodzeń (TRS Polska). Wzięło w nim udział 279 firm ze wszystkich branż, przekazując 139 351 indywidualnych obserwacji.

Przeczytaj także: Podwyżki wynagrodzeń w Europie 2010/2011

fot. mat. prasowe

Procent firm, które nie przyznały podwyżek

Procent firm, które nie przyznały podwyżek

Przeprowadzone badanie pokazuje, że po okresie spowolnienia gospodarczego coraz więcej pracodawców rewiduje budżety wynagrodzeń, odblokowując wstrzymane w ostatnim roku podwyżki płac. W porównaniu do 2009 r. znacznie zmniejszył się odsetek firm, które nie przyznały żadnych podwyżek w ciągu roku. Na powyższym wykresie wyraźnie widać skalę odnotowanego zamrożenia wzrostu pensji, wynikającego z problemów spowodowanych światowym kryzysem gospodarczym. W 2010 roku wszystko zdaje się wracać na stare tory i coraz więcej firm deklaruje przyznanie podwyżek płac swoim pracownikom.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie zasadnicze wg regionów

Wynagrodzenie zasadnicze wg regionów

Bezsprzecznym liderem w wysokości wynagrodzeń jest województwo mazowieckie na czele z Warszawą. W stolicy, tradycyjnie już, wynagrodzenia wszystkich szczebli stanowisk, są wyższe niż średnia ogólnopolska. Drugim regionem, po Mazowszu, który pozytywnie się wyróżnia na mapie płac jest Wielkopolska.

Ciekawie wygląda podział na regiony pod względem wynagrodzeń na kierowniczych stanowiskach. Także tutaj, liderem jest Warszawa, jednak gdy przyjrzymy się bliżej poszczególnym funkcjom, wychodzi na to, że więcej niż w Warszawie zarobią w firmach ulokowanych na Mazowszu kierownicy do spraw produkcji i logistyki.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie zasadnicze dla poziomu kierownictwa w różnych regionach Polski

Wynagrodzenie zasadnicze dla poziomu kierownictwa w różnych regionach Polski

Z kolei osoba na stanowisku kierownika finansowego zarobi znacznie więcej w firmach na południu Polski, niż tych z północy kraju. Badanie pokazuje również, że województwo wielkopolskie, które w wielu branżach konkuruje płacowo z Mazowszem, w logistyce wyraźnie odstaje pod tym względem od innych. Kierownik ds. logistyki zarobi w Wielkopolsce zaledwie połowę tego co jego kolega po fachu w mazowieckim.

Informacje o badaniu
Przegląd Łącznych Wynagrodzeń każdego roku informuje o aktualnym pakiecie wynagrodzeń dla ponad 500 stanowisk poczynając od stanowisk wykonawczych, a skończywszy na wyższym kierownictwie. W ramach Przeglądu badane są następujące funkcje w firmach: Administracja/Badania i Rozwój/Sprawy korporacyjne/Finanse i Księgowość/Inżynieria/IT/Jakość/Wyższe Kierownictwo/Logistyka i Zakupy/Obsługa Klienta/Sprzedaż i Marketing/PR/Produkcja/Zasoby ludzkie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: