Spam w VIII 2010
2010-10-05 11:35
Przeczytaj także: Spam V 2014
W sierpniu Google był atakowany kilkakrotnie częściej niż w lipcu: udział ataków na tą organizację wzrósł o 0,75 punktu procentowego, przez co wyszukiwarka ta uplasowała się na 3 miejscu w rankingu. Metody stosowane przez oszustów w celu uzyskania dostępu do danych osobistych użytkowników nie zmieniły się w porównaniu z tymi wykorzystywanymi w lipcu.
fot. mat. prasowe
Wspomniany wyżej HSBC znalazł się w sierpniu na trzecim miejscu. Nasi analitycy odnotowali dużą liczbę ataków phishingowych, których celem była kradzież danych uwierzytelniających umożliwiających zalogowanie się do systemu bankowości elektronicznej banku HSBC.
fot. mat. prasowe
Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym
W sierpniu lista 10 najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów rozsyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej przedstawiała się w następujący sposób:
fot. mat. prasowe
Szkodliwe programy w ruchu pocztowym w sierpniu 2010
Szkodliwe programy w ruchu pocztowym w sierpniu 2010
Jak widać, sierpniowa lista najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów w ruchu pocztowym jest bardziej różnorodna niż w lipcu. Zawiera 10 szkodliwych programów, które należą do 9 różnych rodzin. Na prowadzeniu utrzymała się rodzina Trojan-Downloader.Win32.Agent. Na liście znajdują się dwóch jej przedstawicieli: Trojan-Downloader.Win32.Agent.eesv (12,87%) na pierwszym miejscu oraz Trojan-Downloader.Win32.Agent.ejkj (4,23%) na ósmej pozycji. Po zainstalowaniu programy te łączą się z zasobami systemowymi w celu uzyskania dostępu do listy adresów URL, która jest następnie wykorzystywana do pobierania innych szkodliwych programów.
Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.xexa był odpowiedzialny za ponad 10% wszystkich szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Trojany z tej rodziny instalują na komputerach ofiary fałszywe oprogramowanie antywirusowe, którego celem jest wyłudzania pieniędzy.
Na trzecim miejscu znajduje się Trojan.Win32.Pakes.Katusha.o, wariant pakera popularnego pół roku temu. Program ten może zawierać zarówno fałszywe programy antywirusowe jak i Zbota.
![Spam I kw. 2014 [© kmit - Fotolia.com] Spam I kw. 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-I-kw-2014-138092-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl