eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetKaspersky Lab: szkodliwe programy IX 2010

Kaspersky Lab: szkodliwe programy IX 2010

2010-10-06 11:22

Kaspersky Lab: szkodliwe programy IX 2010

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Kaspersky Lab opublikował zestawienie najpopularniejszych szkodliwych programów września 2010 r. Na początku jesieni obserwowaliśmy wzrost aktywności wirusa Sality oraz programów adware. Zgodnie ze statystykami Kaspersky Lab nowa wersja (.bh) niesławnego wirusa polimorficznego Sality panoszy się na komputerach użytkowników. Szkodnik ten jest nowością w rankingu, a mimo to udało mu się wspiąć na 11 miejsce. Nowy Sailty rozprzestrzenia się przy pomocy trojana Trojan-Dropper.Win32.Sality.cx, który wykorzystuje lukę w obsłudze plików LNK (popularne skróty) w systemie Windows. Jest to pierwsza z luk zero-day (nie istniała wówczas dla niej żadna łata) wykorzystywanych przez robaka Stuxnet, o którym było bardzo głośno w drugiej połowie września 2010 r.

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy VIII 2010

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN) - innowacyjną technologię gromadzenia danych o infekcjach zaimplementowaną w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

W obu rankingach znalazło się kilka nowych szkodliwych programów. Jednak, warto wyróżnić nowego szkodnika: Trojan-Dropper.Win32.Sality.cx, który instaluje na zainfekowanym komputerze Virus.Win32.Sality.bh. Dropper rozprzestrzenia się za pomocą luki w plikach WinLNK (np. skróty systemu Windows). Należy również zaznaczyć, że w październiku liczba exploitów wymierzonych przeciwko CVE-2010-1885 (luka Pomocy Windows i Centrum Pomocy) była znacznie niższa niż w sierpniu. Ponadto, według rankingu Top 20 w tym miesiącu liczba exploitów – 7 – była taka sama, jak programów adware.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2010

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2010

Należy zauważyć, że ranking nie zawiera również danych związanych z zagrożeniami wykrywanymi przez mechanizmy heurystyczne, które obecnie wynoszą 25 – 30% wszystkich wykrytych programów typu malware. W przyszłości planujemy opublikować więcej szczegółowych danych o takich zagrożeniach.

Szkodliwe programy wykryte na komputerach użytkowników

Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.

We wrześniu na liście Top 20 znalazły się cztery nowe pozycje. Dwa kolejne szkodliwe programy powróciły po pewnym czasie nieobecności. Pierwsze dziesięć pozycji rankingu prawie pozostało na swoich miejscach, jedynie Kido.iq spadł o cztery pozycje.

fot. mat. prasowe

Fragment kodu trojana Trojan-Dropper.Win32.Sality.cx, w którym znajduje się odnośnik zawierający ros

Fragment kodu trojana Trojan-Dropper.Win32.Sality.cx, w którym znajduje się odnośnik zawierający rosyjskie słowa


Dwa explioty pozostały na swoich pozycjach - Exploit.Win32.CVE-2010-2568.d (miejsce 9) oraz Exploit.Win32.CVE-2010-2568.b (miejsce 12), oba wykorzystujące lukę w skrótach systemu Windows CVE-2010-2568. Jednak, zmienił się szkodliwy program wykorzystujący lukę. W rankingu sierpniowym był nim Trojan-Dropper.Win32.Sality.r, który został zastąpiony przez Sality.cx, szkodliwy program w z tej samej rodziny (miejsce 16). Sality.cx ma strukturę podobną do modyfikacji .r, ale instaluje Sality.bh (miejsce 11) częściej niż Virus.Win32.Sality.ag, starszą wersję tego samego wirusa, która była instalowana w sierpniu. Innymi słowy, exploity wymierzone w lukę CVE-2010-2568 są obecnie wykorzystywane do dystrybucji nowej wersji polimorficznego wirusa Sality. Dropper Sality.cx zawiera adres URL ze słowami rosyjskimi. Może to wskazywać, że autorzy szkodliwego oprogramowania pochodzą z Rosji.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: