Poszukiwany metraż mieszkania VIII 2010
2010-10-11 09:50
Średni metraż lokali preferowany przez nabywców i budowany przez deweloperów © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania V 2010
fot. mat. prasowe
Średni metraż lokali preferowany przez nabywców i budowany przez deweloperów
Spółdzielnie lepiej dostosowane
Mniejsze lokale budują spółdzielnie, w tym jednak wypadku trzeba pamiętać, że rynek ten jest ponad dziesięć razy mniejszy od deweloperskiego. Niemniej jednak w przypadku mieszkań oddanych w sierpniu średni metraż podskoczył o 2,8 metra, do 63,7 m kw., podają autorzy raportu.
Uwzględniając dosyć stabilne oczekiwania kupujących dotyczące metrażu, które według danych za sierpień wyniosły średnio 50,9 m kw., mieszkania deweloperskie były o 19,1 m kw. za duże w stosunku do popytu, a mieszkania spółdzielcze – o 12,8 m kw.
Gotowe mieszkania większe i bezpieczniejsze
Według danych Home Broker, 42% lokali na rynku pierwotnym kupowanych jest na etapie, gdy budynek jest już oddany do użytkowania. Tych klientów przede wszystkim dotyka więc problem niedostosowania metrażu do oczekiwań rynku. Jest on tym poważniejszy, że w przypadku gotowych lokali, dostępny metraż jest w rzeczywistości znacznie większy niż wynikałoby z danych GUS. Małe mieszkania sprzedają się bowiem w pierwszej kolejności.
W przypadku 36% kupujących na rynku pierwotnym umowa przedwstępna zawierana jest na dwóch pierwszych etapach budowy, czyli do stanu surowego zamkniętego (pierwszy etap – do stanu zerowego) – wskazują dane GUS. Te osoby mają większy wybór mieszkań o mniejszym metrażu, chociaż muszą poczekać na ich odbiór.
W papierach 50 m kw., w rzeczywistości 40 m kw.
fot. mat. prasowe
O ile może sztucznie wzrosnąć powierzchnia dwupokojowego mieszkania?
Sposób liczenia w umowie
Dlatego, jak zauważa Home Broker, niezwykle ważne jest dokładnie sprecyzowanie tej kwestii w umowie zawieranej z deweloperem. Chodzi z jednej strony o określenie metody pomiaru, a z drugiej rozliczeń w przypadku, gdy faktyczny metraż będzie odbiegał od określonego w umowie przedwstępnej. Home Broker zaleca, aby zawrzeć w niej zapis, że w przypadku niedużej zmiany powierzchni mieszkania w stosunku do projektu (np. 3%) kupujący, ani sprzedający nie ponosi żadnych konsekwencji. Jeżeli jednak powierzchnia mieszkania różni się od projektowanej o 3% i więcej, dopłata do ceny zakupu powinna wynikać z nadwyżki powyżej 3%. Analogicznie należy unormować wtedy rozliczenia w przypadku obniżenia ceny związanej ze zmniejszeniem powierzchni lokalu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl