Wtórny rynek nieruchomości IX 2010
2010-10-11 13:36
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VIII 2010
DOSTĘPNOŚĆ MIESZKAŃ ZA KREDYTY Z DOPŁATĄ
Raport wskazuje, że limity cen mieszkań, które kwalifikują je do uzyskania kredytu w ramach programu Rodzina na swoim, w IV kwartale są w większości przypadków wyższe niż obowiązujące w III kwartale 2010. Skutkiem tego wzrósł odsetek mieszkań, które można zakupić posiłkując się kredytem z dopłatą.
Spektakularna zmiana miała miejsce w Warszawie, gdzie wskutek wzrostu limitu do 9080 złotych, czyli o 500 złotych powyżej średniej ceny na rynku wtórnym, dostępność mieszkań za kredyt z dopłatą wzrosła z poziomu 28% do 49%. Mieszkanie w ramach programu Rodzina na swoim, można kupić właściwie w każdej dzielnicy, choć na Żoliborzu, Ursynowie w Centrum lub Śródmieściu wybór jest raczej ograniczony. Natomiast na Bielanach, Pradze, Białołęce, Wawrze czy Bemowie większość mieszkań, które spełniają również kryterium wielkości, kwalifikuje się do dopłat. W przypadku Bielan do kredytów z dopłatą kwalifikuje się 72% mieszkań oferowanych we wrześniu do sprzedaży poprzez www.szybko.pl, na Pradze 89%, w Białołęce 81%, w Wawrze 74%, a na Bemowie 82%.
fot. mat. prasowe
Dostępność mieszkań w programie RnS
Dostępność mieszkań w programie RnS
Mimo wzrostu wskaźników w Lublinie, Krakowie i województwie małopolskim nadal trudno znaleźć mieszkanie, które można by kupić za preferencyjny kredyt. Według raportu, w Lublinie zaledwie co piąte mieszkanie spełnia kryteria, w Krakowie 28% (w porównaniu z 19% w poprzednim kwartale), a w województwie małopolskim 25%. Niska, w porównaniu z resztą kraju, dostępność mieszkań za kredyt z dopłatą w małopolskim czy też zachodniopomorskim to efekt dużego udziału, w całości oferty, mieszkań położonych w popularnych miejscowościach turystycznych. Ceny mieszkań w takich lokalizacjach znacznie przewyższają średnie dla konkretnych regionów i zaniżają poziom wskaźnika dostępności mieszkań spełniających kryteria programu „Rodzina na swoim”.
Na drugim biegunie znajdują się miasta, gdzie limit wyznaczony przez wojewodów jest znacznie wyższy od średnich rynkowych cen. W Łodzi limit jest o 57% wyższy niż średnia cena ofertowa, co sprawia iż 82% wszystkich mieszkań wystawionych na sprzedaż kwalifikuje się do kredytów z dopłatą. W Olsztynie limit wynosi 7 232 złotych, co gwarantuje drugie miejsce w skali kraju i 93% mieszkań dostępnych za kredyty z dopłatą.
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl