Pracujący Polacy na ogół dobrze oceniają organizację i warunki pracy panujące w zatrudniających ich przedsiębiorstwach: przeszło 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badań, które na zlecenie PKPP Lewiatan przeprowadziła w sierpniu b.r. Katedra Socjologii Ekonomicznej SGH.
Przeczytaj także:
PKPP Lewiatan: Pracujący Polacy 2007
Wyniki badania wskazują, że prawie 80 proc. respondentów pozytywnie ocenia fachowość swoich przełożonych, niemal 90 proc. podaje, że pracodawca w terminie reguluje wszystkie należności wobec pracowników, blisko 80 proc. mówi, że urlopy są udzielane w pełnym wymiarze, a bez mała 80 proc. oznajmia, że dokumentacja czasu pracy jest prowadzono prawidłowo. W porównaniu do wyników badań z 2007 r., nieznacznie pogorszyły się oceny organizacji pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czasu pracy. W pozostałych aspektach natomiast poziomy wskazań pozytywnych nie uległy istotnym zmianom.
Bardziej wstrzemięźliwe są oceny społecznego klimatu panującego w miejscach pracy. Jedynie dwóch na trzech pracujących ankietowanych potwierdza, że w ich firmie pracownicy są szkoleni lub doszkalani na koszt pracodawcy. Podobna jest proporcja tych, którzy uważają, że w ich miejscu pracy przełożeni wysłuchują pracowników i uwzględniają/uwzględniali ich uwagi, jak również uznających, że w pracy panuje zaufanie między przełożonymi a podwładnymi.
60 proc. przebadanych przyznaje, że przełożeni sprawiedliwie oceniają i nagradzają pracowników, niespełna 60 proc. podaje, że pracownicy są informowani o sytuacji przedsiębiorstwa. Jeszcze bardziej niekorzystne są oceny istniejących w przedsiębiorstwach mechanizmów przepływu informacji i reprezentacji interesów. Mniej niż połowa pracujących respondentów twierdzi, że pracownicy znają plany zarządu oraz mogą swobodnie zrzeszać się w istniejących związkach zawodowych lub je zakładać. Niemniej, ten ostatni aspekt oceniany jest nieco lepiej niż w 2007 r. W pozostałych kwestiach oceny są bardzo zbliżone do tych wyrażanych trzy lata temu.
Większość ankietowanych uważa, że w Polsce mają miejsce silne konflikty moralno-ideologiczne. Trzy czwarte sądzi, że toczy się konflikt pomiędzy zwolennikami Radia Maryja, a jego przeciwnikami, ponad 60 proc. dostrzega ich występowanie między ludźmi uczciwymi i nieuczciwymi, przeszło połowa widzi je pomiędzy ludźmi wierzącymi a niewierzącymi, a także rządem a społeczeństwem.