Logistyka a gospodarka
2010-10-19 13:12
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Fulfillment czyli outsourcing usług logistycznych - dlaczego warto skorzystać?
Co to w ogóle za zwierz: logistyka?Logistyka to obszar działalności firmy odnoszący się do przepływu produktów oraz powiązanych z nimi informacji oraz pieniędzy od ich oryginalnego źródła poprzez wszystkie firmy i instytucje pośrednie aż do ostatecznego klienta (dotarcie do adresata, przygotowanie do użycia i pozbycie się elementów pozostałych po konsumpcji produktu).
Logistyka zawsze była ważna dla gospodarki – handel wodny, karawany kupieckie, targi miejskie. Jednak na skalę masową i zyskowną została zaadaptowana dzięki wojnom. Zaopatrzenie armii było wielkim przedsięwzięciem logistycznym, a doświadczenia i praktyki zebrane podczas II wojny światowej stały się inspiracją do łączenia produkcji i rynków znacznie odległych od siebie w przestrzeni.
Podstawowym pojęciem w logistyce jest łańcuch. Jest to zespół następujących po sobie miejsc przeładunkowych (port, magazyn) i środków transportu (ciężarówki, statki, samoloty, kolej) przez które przepływają produkty, informacje i pieniądze.
Podobnym pojęciem jest sieć logistyczna, tyle że sieć jest zbiorem firm współpracujących w zarządzaniu danym łańcuchem. Do sieci należą oczywiście właściciele miejsc przeładunkowych, właściciele środków transportu, producenci i klienci oraz dodatkowe firmy, które nie należą do łańcucha logistycznego. Dla przykładu – do sieci należy firma X (firma informatyczna budująca systemy obsługi zamówień) oraz firma Y (zespół mechaników obsługujący tabor właściciela środków transportu na zasadzie outsourcingu).
Koszty logistyczne
Zależnie od rodzaju działania logistycznego powstają różne typy kosztów. Nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka, bo niszczy to sens zarządzania logistyką w ogóle.
W zakresie pozyskiwania materiałów powstają następujące koszty: płace, narzuty, materiały, paliwa, przedmioty nietrwałe, remonty, usługi transportowe własne i obce, koszty finansowe i odsetki, koszty ubytków, koszty ubezpieczenia.
W zakresie magazynowania surowców i półproduktów są to: płace i narzuty, materiały i paliwa, przedmioty nietrwałe, usługi transportowe własne i obce, koszty ubytków.
W zakresie transportu wewnętrznego: płace i narzuty, materiały i paliwa, przedmioty nietrwałe, amortyzacja, remonty, usługi transportowe własne i obce, koszty ubezpieczenia.
W zakresie magazynowania wyrobów gotowych: płace i narzuty, materiały i paliwa, przedmioty nietrwałe, usługi transportowe własne i obce, koszty finansowe i odsetki, koszty ubezpieczenia.
W zakresie przekazywania wyrobów gotowych: przedmioty nietrwałe, amortyzacja, usługi transportowe własne i obce, koszty finansowe i odsetki, koszty ubytków.
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN