eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeLogistyka a gospodarka

Logistyka a gospodarka

2010-10-19 13:12

Przeczytaj także: Fulfillment czyli outsourcing usług logistycznych - dlaczego warto skorzystać?


Wybór przewoźnika

Pierwszym etapem jest precyzyjne określenie rodzaju, jakości oraz formy przestrzennej ładunków i stosownie do tych ustaleń podjęcie przez firmę decyzji o rodzaju użytego do przewodu środka transportu. Trzeba też zaplanować zakres usługi – samo dostarczenie, czy z wniesieniem, instalacją/montażem, próbnym rozruchem, wyniesieniem poprzedniej maszyny itp.

Drugi etap to stworzenie listy potencjalnych przewoźników czyli firm które są w stanie zrealizować usługę według założeń z poprzedniego etapu. Listę można ułożyć w kolejności preferowanych firm, biorąc pod uwagę następujące kryteria: udział w rynku, reputację, doświadczenie w realizacji podobnych usług, łatwość obsługi.

Trzeci etap to przeprowadzenie negocjacji cenowych oraz określenie konkretnych zasad współpracy z pierwszą firmą na liście. Jeśli warunki będą odpowiadać obu stronom, można podpisać umowę, w której powinny zostać wyszczególnione m.in.: cena za wykonanie usługi, jakość usługi (co, gdzie, kiedy), czas przewozu, sposób informowania, częstotliwość powtarzania usługi, harmonogram obsługi (np. ile trwa wrzucenie zamówienia do systemu, po jakim czasie zostaje wysłany pojazd, z jakim wyprzedzeniem zostaje powiadomiony odbiorca o przyjeździe transportu itd.).

Proces projektowania usługi logistycznej (dla klientów firmy)

Proces ten składa się z czterech etapów.

Etap pierwszy to KONCEPCJA będąca przełożeniem wymagań stawianych usłudze przez rynek. W ramach koncepcji ustalane są wymagania techniczne i użytkowe usługi przy określeniu jej jakości (dokładność zgodnie z zamówieniem, stan dostarczonych towarów) i niezawodności (prawdopodobieństwo dotrzymania wyznaczonego terminu).

Etap drugi to ANALIZA PRODUKCJI USŁUGI. W trakcie tego etapu ścierają się wymagania rynku z możliwościami firmy. Możliwe jest, że firma jest w stanie w całości spełnić oczekiwania rynku. Częściej jednak firma nie jest w stanie zapewnić zgodności 100 procent z tym czego oczekują klienci. Dyrekcja musi zatem podjąć decyzję: czy realizować usługę zgodnie z możliwościami po niższej cenie od rynkowej, czy szukać innego rynku na usługę po cenie rynkowej, czy nawiązać współpracę z inną firmą celem wspólnej obsługi za pełną stawkę rynkową, czy zainwestować w możliwości firmy by spełniać oczekiwania rynku.

Etap trzeci to MODELOWANIE USŁUG. Jest to ta część projektowania, w której dochodzi do sprawdzenia projektu z punktu widzenia możliwości faktycznego wytworzenia usługi. Są to próby, początki, testy na pierwszych klientach.

Etap czwarty to AKCEPTACJA USŁUGI, która polega na wypuszczeniu usługi na rynek z uwzględnieniem doświadczeń i uwag zebranych od pierwszych klientów na etapie modelowania.

Rodzaje usług logistycznych: 3PL, 4PL, 5PL

Usługa logistyczna jest organizowana i świadczona przez specjalistyczną firmę, która zarządza systemem logistycznym innego przedsiębiorstwa.

W zależności od zakresu usługi mówi się o usługach:
  • 1PL i 2PL, które dotyczyły transportu i magazynowania,
  • 3PL, która zawiera powyższe działania plus proces zamówień i zarządzanie informacjami,
  • 4PL, która dotyczy całego łańcucha dostaw (a nie tylko najbliższego punktu przeładunkowego),
  • 5PL, który łączy metody 3PL i 4PL, a także kontroluje wszystkie operacje w łańcuchu dostaw przy użyciu technologii informatycznych.
Firma, której naprawdę zależy na budowaniu swojej przewagi konkurencyjnej poprzez logistykę, polepsza wszystkie trzy bloki działań, nawet jeśli wychodzą one poza zakres funkcjonalny lub prawny organizacji (wtedy podejmuje aktywne działania skłaniające pozostałych uczestników sieci logistycznej do poprawiania standardów obsługi klientów).

fot. mat. prasowe






Jeśli zainteresowała cię tematyka logistyki albo może niedługo zdajesz z niej egzamin na podyplomowych studiach biznesu, więcej informacji znajdziesz w książce „Kompendium wiedzy o logistyce” Elżbiety Gołembskiej (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010).

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: