eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOszczędzanie na emeryturę a modne gadżety

Oszczędzanie na emeryturę a modne gadżety

2010-10-20 00:03

Oszczędzanie na emeryturę a modne gadżety

Poziom życia na emeryturze © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Banki zachęcają klientów, by powierzyli im nawet kilkaset tysięcy złotych na kilkanaście lat. Przyciągają ich... modnymi gadżetami elektronicznymi. Czy warto dać się skusić? Według ekspertów taki gadżet jest potrzebny, aby wygenerować impuls do decyzji o systematycznym oszczędzaniu na emeryturę. W długoterminowych inwestycjach sama taka decyzja jest często ważniejsza niż wybór najlepszego programu. Badania pokazują bowiem, że 7 na 10 Polaków nie robi nic, aby zabezpieczyć sobie dostatnią starość i ogranicza się do obowiązkowych składek na OFE.

Przeczytaj także: Polacy a oszczędzanie na emeryturę

fot. mat. prasowe

Poziom życia na emeryturze

Poziom życia na emeryturze

Banki przyzwyczaiły już klientów, że rozdają drobne kwoty, a to za otwarcie konta, a to za przyciągnięcie znajomych, a to nakłaniając do płatności kartą czy też korzystania z bankowości elektronicznej. Od niedawna pojawiły się nowe oferty. Dużo droższe gadżety iPady, iPhony, a nawet MacBooka Air wartego ponad 6 tys. zł, można dostać w prezencie, jeśli zdecydujemy się przystąpić do długoterminowego programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego.

Korporacje wyręczają rząd?

Nie od dziś wiadomo, że Polacy niechętnie inwestują w długim terminie. Z jednej strony, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Deutsche Bank PBC, aż 60 proc. wykształconych mieszkańców dużych miast spodziewa się, że po przejściu na emeryturę ich poziom życia „znacznie się pogorszy”, z drugiej siedmiu na dziesięciu ankietowanych zabezpieczając się na przyszłość ogranicza się do podstawowych składek ZUS i OFE.

Ekonomiści są jeszcze bardziej pesymistyczni. „Jeśli nasze społeczeństwo będzie starzeć się w tak szybkim tempie, a system emerytalny będzie działał tak niewydolnie jak obecnie, przypuszczam, że za 20-30 lat średnio na emeryturze Polacy będą mieli do dyspozycji 30-40 proc. swojej obecnej pensji”, przestrzega Dariusz Kazalski, Dyrektor Dep. Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC.

fot. mat. prasowe

Sposoby zabezpieczania się na emeryturę

Sposoby zabezpieczania się na emeryturę

Sęk w tym, że nastawieni na bieżącą konsumpcję albo krótkoterminowe inwestycje Polacy odkładają decyzję o rozpoczęciu oszczędzania na starość. Emerytura to dla nich zbyt odległa przyszłość. Brakuje impulsu motywującego do tej decyzji.

Jak oceniają eksperci, część winy za taki stan rzeczy ponosi państwo. „Mamy tylko jedno rozwiązanie w postaci nieco „kulawego” IKE, które moim zdaniem nie zachęca do oszczędzania, bo ulga podatkowa jest zbyt odległa w czasie”, mówi Kazalski. „Jak może zachęcać ulga, z której skorzystam za 30 lat?”, dziwi się.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: