eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek domów w III kw. 2010

Rynek domów w III kw. 2010

2010-10-24 00:22

Rynek domów w III kw. 2010

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Porównując średnie poziomy cen domów z III kwartału 2010 r. z tymi, które odnotowano w II kwartale br., można zauważyć, iż kierunki zmian analizowanych wartości nie były tak bardzo zróżnicowane, jak we wcześniej analizowanych okresach. Od lipca do końca września br. w większości miast oraz w grupach poszczególnych typów zabudowy wyraźnie dominowała tendencja spadkowa. Można wskazać kilka wyjątków od tej reguły, wzrosty średnich cen domów były jednak bardzo nieliczne i nie przekraczały granicy 3% - wynika ze wspólnego raportu Gratka.pl oraz Emmerson S.A. pt. "Polski rynek domów. Raport. III kwartał 2010 r.".

Przeczytaj także: Rynek domów w II kw. 2010

Analiza rynku wtórnego domów jednorodzinnych została przeprowadzona dla:
  • budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i wolnostojącej;
  • 10 miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Szczecin);
  • 8 aglomeracji (warszawska, krakowska, wrocławska, poznańska, trójmiejska, łódzka, katowicka, szczecińska).

Warszawa i aglomeracja warszawska

fot. mat. prasowe

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Analiza wskazuje, że III kwartał 2010 r. stał pod znakiem niższych cen domów jednorodzinnych w ujęciu kwartalnym. Najdroższe domy w aglomeracji warszawskiej oferowane są tradycyjnie na terenie stolicy po lewej stronie Wisły – średnia cena takiej nieruchomości bez uwzględniania jej typu zabudowy wyniosła niemal 1,65 mln zł. Pomimo niewielkiego zróżnicowania cen w tej części Warszawy, także tu daje się zauważyć wspomniana tendencja spadkowa w stosunku do wartości zaobserwowanych w okresie od kwietnia do czerwca br. Najbardziej spadły ceny domów wolnostojących (-5,1%), natomiast najsłabszy spadek dotyczył grupy nieruchomości w zabudowie bliźniaczej (-1,4%).

Jak czytamy w raporcie, w tym samym czasie wyraźnie obniżyły się również ceny domów oferowanych w prawobrzeżnej części Warszawy oraz prawobrzeżnej aglomeracji warszawskiej (na terenach powiatów sąsiadujących z prawobrzeżną Warszawą). W prawobrzeżnej części stolicy najbardziej, bo o 8,5%, zmalały średnie ceny ofertowe domów wolnostojących, z kolei najmniejsze spadki dotyczyły bliźniaków (-0,4%). Kwartalne spadki przeciętnych cen we wszystkich analizowanych typach domów zaobserwowano również w prawobrzeżnej aglomeracji warszawskiej, gdzie najbardziej obniżyły się ceny domów wolnostojących (o 7,5%). Tym razem jednak najmniejsza zmiana dotyczyła rynku domów w zabudowie szeregowej, a nie bliźniaczej, jak we wcześniejszych przykładach.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Średnie ceny domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia na terenie lewobrzeżnej aglomeracji warszawskiej. W zaliczanych do niej powiatach nieznacznie zwiększyły się przeciętne ceny domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej – odpowiednio o 2,3% oraz 1,1% (były to jedyne wzrosty na analizowanym obszarze stołecznym). Ceny domów wolnostojących zachowywały się już podobnie, jak w innych częściach aglomeracji.
Przeczytaj także: Rynek domów w IV kw. 2009 Rynek domów w IV kw. 2009

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: