Rynek nieruchomości gruntowych III kw. 2010
2010-10-25 10:13
Średnie ceny gruntów budowlanych w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości gruntowych II kw. 2010
fot. mat. prasowe
Średnie ceny gruntów budowlanych w największych miastach Polski
Najwyższe przeciętne ceny gruntów budowlanych pozostają oczywiście domeną Warszawy, gdzie po wynoszącym ponad 5% wzroście w III kwartale br. za ar działki trzeba zapłacić już ponad 100 tys. zł. Na drugim miejscu znajduje się Poznań z wartością 61 096 zł/ar. Kolejną pozycję zajmuje Kraków – tam średnia cen gruntu budowlanego wynosi nieco ponad 56 tys. zł/ar.
Warszawa
Raport wskazuje, że w III kwartale 2010 r. przeciętne ceny gruntów budowlanych zmieniały się w odmienny sposób w zależności od swego usytuowania względem Wisły. Przeciętna cena gruntu budowlanego w lewobrzeżnej, a więc bardziej atrakcyjnej części Warszawy, wzrosła już po raz kolejny, tym razem o 3,7% (w poprzednich kwartałach wzrosty były zdecydowanie bardziej wyraźne). Z kolei w prawobrzeżnej części stolicy, po wzrostach obserwowanych w poprzednich kwartałach, tym razem odnotowano spadek o niemal 7%. Średnia cena gruntów w lewobrzeżnej części Warszawy wyniosła w III kwartale 2010 r. 133,3 tys. zł/ar natomiast w prawobrzeżnej była to kwota 79,4 tys. zł/ar.
fot. mat. prasowe
Warszawa - średnia cena gruntów budowlanych
Ceny gruntów budowlanych w aglomeracji warszawskiej, podobnie jak te znajdujące się na terenie stolicy, pozostają silnie zróżnicowane w zależności od usytuowania względem Wisły. W III kwartale 2010 r. zmiany przeciętnych cen działek w lewobrzeżnej części aglomeracji różniły się w poszczególnych miejscowościach. W wypadku Piaseczna, Grodziska Mazowieckiego oraz Konstancina-Jeziorny odnotowano ich kilkuprocentowe wzrosty, przy czym do największego doszło w Piasecznie(niemal 9%). W Konstancinie-Jeziornie już czwarty kwartał z rzędu widoczny jest wzrost cen gruntów budowlanych – tym razem wyniósł 7%. Z kolei w Grodzisku Mazowieckim zanotowano wzrost średniej ceny oferowanych gruntów budowlanych o 6% w stosunku do poprzedniego okresu badanego. Tymczasem w Łomiankach oraz Nadarzynie średnie ceny pozostały na niemal identycznym poziomie, a w Brwinowie doszło nawet do wynoszącego prawie 2% spadku analizowanej wartości.
W prawobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej w badanym okresie dominowały mniejsze bądź większe spadki cen. Wyraźny wzrost odnotowano jedynie w Jabłonnej (7,8%). Wyższą średnią cenę zaobserwowano także w wyjątkowo stabilnych ostatnio pod tym względem Ząbkach (1,7%).
Kraków
fot. mat. prasowe
Kraków i okolice - średnia cena gruntów budowlanych
Łódź
Na łódzkim rynku działek budowlanych w analizowanym okresie zaobserwowano zróżnicowany kierunek zmian przeciętnych cen. W samym mieście ceny oferowanych gruntów budowlanych wyraźnie wzrosły (9,5%), natomiast w jego okolicach – spadły (-2,5%). Obecnie za działkę budowlaną w Łodzi trzeba zapłacić średnio 32,6 tys. zł/ar, a w okolicznych miejscowościach jest to kwota rzędu 11,4 tys. zł/ar.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl