Rynek nieruchomości gruntowych III kw. 2010
2010-10-25 10:13
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości gruntowych II kw. 2010
Wrocław
W III kwartale br. we Wrocławiu i okolicach doszło do pewnych zmian w tendencji cenowej, która utrzymywała się na tym terenie od początku roku. W stolicy Dolnego Śląska, podobnie jak w poprzednich dwóch kwartałach, nastąpił wzrost średniej ceny gruntów budowlanych, ale już w okolicznych miejscowościach dotychczasowe spadki średniej ceny ustąpiły miejsca zwyżkom. Klienci poszukujący terenów budowlanych we Wrocławiu musieli liczyć się z przeciętnym wydatkiem wysokości 51,4 tys. zł/ar, a więc o 9,7% większym niż poprzednim kwartale, czytamy w raporcie.
Trójmiasto
fot. mat. prasowe
Trójmiasto i okolice - średnia cena gruntów budowlanych
Poznań
Wśród analizowanych w raporcie miast Poznań zajmuje drugie miejsce pod względem średniego poziomu cen gruntów budowlanych. Ustępuje jedynie Warszawie, osiągając w III kwartale 2010 r. wartość równą 61,9 tys. zł/ar. Od początku roku ceny niezabudowanych nieruchomości gruntowych w tym mieście rosną – w III kwartale zwyżka wyniosła 9,4%. Biorąc pod uwagę miejscowości znajdujące się w najbliższej okolicy Poznania, przeciętne ceny tamtejszych działek budowlanych wyniosły 20,3 tys. zł/ar i spadły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 6,8%.
Katowice
Przeciętne ceny gruntów budowlanych w Katowicach w III kwartale 2010 r. wzrosły o 7,8% i osiągnęły wartość 35,7 tys. zł/ar. Zwiększyły się także średnie ceny gruntów znajdujących się w pozostałych miejscowościach zaliczanych do aglomeracji śląskiej (9,8% w stosunku do poprzedniego kwartału), tak więc utrzymuje się tendencja wzrostowa, zapoczątkowana jeszcze pod koniec 2009 r.
fot. mat. prasowe
Katowice i okolice - średnia cena gruntów budowlanych
Szczecin
Z raportu wynika, że w III kwartale br. na rynku działek budowlanych szczecińskiej aglomeracji doszło do wzrostu średniej ceny. W Szczecinie zwiększyła się ona o 6,4% i osiągnęła wartość 31,4 tys. zł/ar. Z kolei przeciętna cena działek budowlanych w okolicznych miejscowościach – po niewielkim spadku w poprzednim kwartale – tym razem mocno wzrosła (o 8,3%) i obecnie kształtuje się na poziomie 17,2 tys. zł/ar.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o bazę ponad 91 tys. ofert sprzedaży działek, które umieszczono na portalu Gratka.pl od lipca do września 2010 r. Z otrzymanych danych usunięto powtarzające się oferty oraz takie, w których nie znaleziono informacji o lokalizacji, powierzchni lub cenie. Poza tym usunięte zostały również oferty, w których prawdopodobieństwo występowania błędnej cechy opisującej daną nieruchomość gruntową było bardzo wysokie. W obliczeniach uwzględniono wyłącznie działki budowlane, których powierzchnia nie przekraczała 1 hektara.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl