Koniunktura przemysłowa X 2010
2010-10-25 12:14
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2010
W dziale produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych koniunktura oceniana jest mniej korzystnie niż we wrześniu. Spowodowane to jest mniej optymistycznymi niż przed miesiącem prognozami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal rozszerzane. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza poziom odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Mimo wzrostu należności, przedsiębiorcy nie zgłaszają trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowane w ubiegłym miesiącu. Prognozowany jest dalszy wzrost cen chemikaliów i wyrobów chemicznych.
W dziale produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep ocenia się koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to bardziej korzystne niż we wrześniu oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż we wrześniu wzrost należności. Utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej wskazują na możliwość jej niewielkiej poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe od prognozowanych we wrześniu. Ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep mogą rosnąć w skali nieco mniejszej niż przewidywano miesiąc wcześniej.
W dziale produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych koniunktura oceniana jest negatywnie, gorzej niż we wrześniu. Na pogorszenie ocen koniunktury wpływają pesymistyczne, gorsze niż we wrześniu prognozy portfela zamówień i produkcji oraz mniej korzystne diagnozy w tym zakresie. Zmniejsza się nadal nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Utrzymuje się wzrost opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych jest oceniana pozytywnie. Prognozy w tym zakresie są negatywne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Możliwy jest niewielki wzrost cen pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.
W dziale produkcja metali koniunktura jest oceniana negatywnie, nieco gorzej niż we wrześniu. Wpływają na to pesymistyczne, gorsze niż przed miesiącem prognozy portfela zamówień i produkcji. Także odpowiednie bieżące oceny są mniej korzystne niż we wrześniu. Kierujący przedsiębiorstwami zgłaszają niedobór zapasów wyrobów gotowych. Dyrektorzy firm odczuwają opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Bieżąca sytuacja finansowa, a także prognozy w tym zakresie oceniane są negatywnie. Przedsiębiorcy tego działu planują dalsze redukcje zatrudnienia. Możliwy jest niewielki spadek cen metali.
W dziale produkcja wyrobów tekstylnych ocenia się koniunkturę niekorzystnie, nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się negatywne oceny zdolności do regulowania bieżących zobowiązań finansowych przy rosnących opóźnieniach w ściąganiu należności. Przyszła sytuacja finansowa może się nieznacznie poprawić. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są korzystne. Mimo mniej korzystnych prognoz portfela zamówień przyszła produkcja może rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywanego w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych nadal pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Dyrektorzy planują nieco większe redukcje zatrudnienia niż przewidywano we wrześniu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują wzrost cen wyrobów tekstylnych.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl