eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2010

Koniunktura przemysłowa X 2010

2010-10-25 12:14

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2010


W październiku 7,9% br. (7,5% w październiku 2009 r.) respondentów deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (57% przedsiębiorstw w październiku, 61% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (45% przedsiębiorstw w październiku, 61% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (41% przedsiębiorstw w październiku, 48% przed rokiem) – są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu. W największym stopniu w skali roku wzrosło natomiast znaczenie następujących barier: niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów (z 7% do 12%), niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 10% do 15%) oraz brak odpowiedniego parku maszynowego (z 6% do 10%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w IV kwartale wynosi 76% (w III kwartale br. wynosiło 74% przy 73% w IV kwartale 2009 r.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, metali, maszyn i urządzeń oraz zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji.

Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji 94% przedsiębiorców wskazuje środki własne (92% w październiku ubiegłego roku). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 33% jednostek (w październiku ubiegłego roku – 31%), leasing – dla 27% przedsiębiorstw (w październiku 2009 r. – 26%).

Budownictwo

W październiku bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (we wrześniu minus 1). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20% (we wrześniu odpowiednio 17% i 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie

Pozytywne oceny produkcji budowlano-montażowej utrzymują się na poziomie ocen z września. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, a także prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne i gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 16%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.

Niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych utrzymują się na poziomie ocen z września, również prognozy w tym zakresie są pesymistyczne, ale gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W październiku przedsiębiorcy prognozują większe niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się także nieco większego spadku cen na roboty budowlano-montażowe.

Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Większe przedsiębiorstwa prezentują lepsze oceny koniunktury niż jednostki mniejsze. Oceny ogólnego klimatu koniunktury są niekorzystne i gorsze od formułowanych przed miesiącem w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich. Jedynie w przedsiębiorstwach dużych oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne jedynie w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro). W jednostkach średnich oceny te są korzystne, choć mniej optymistyczne niż przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: