eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2010

Koniunktura przemysłowa X 2010

2010-10-25 12:14

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2010


W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie. Oceny bieżącej sprzedaży są korzystne tylko w przypadku przedsiębiorstw dużych. Najbardziej pesymistycznie swoją sprzedaż oceniają jednostki mikro. Odpowiednie prognozy są niekorzystne dla jednostek małych (zwłaszcza dla mikro). Przedstawiciele przedsiębiorstw średnich oczekują zwiększenia sprzedaży, również jednostki największe przewidują duży wzrost w tym zakresie. Jednostki wszystkich klas wielkości przedsiębiorstw oceniają negatywnie bieżącą zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych, najgorzej jednostki małe (w tym mikro). Jedynie przedstawiciele przedsiębiorstw największych nie sygnalizują trudności w tym zakresie. W najbliższych miesiącach przedstawiciele jednostek małych (w tym mikro) wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji w tym zakresie, natomiast przedsiębiorstwa średnie, a zwłaszcza duże prognozują polepszenie zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.

W październiku dyrektorzy jednostek handlowych zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Korzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedsiębiorstwa branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 18 – wzrost o 5 punktów w porównaniu z poziomem z września), branży żywnościowej (plus 6 – wzrost o 2 punkty w stosunku do września) oraz branży pojazdy samochodowe (plus 1 – wzrost o 1 punkt w porównaniu do poziomu z września). Tylko przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie oceniają koniunkturę gorzej niż przed miesiącem (0 – spadek o 2 punkty w stosunku do poziomu z września).

Oceny bieżącej sprzedaży towarów formułowane przez jednostki branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem są nieco bardziej negatywne niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są mniej korzystne od prognoz z września. Jednostki tej branży nie zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Ich prognozy w tym zakresie są lepsze od przewidywań z września. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo to przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą się dalej znacząco zwiększać. W październiku dyrektorzy jednostek sygnalizują nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, ale już przyszłe ceny towarów mogą rosnąć nieco szybciej niż wskazywały na to prognozy z września. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.

W październiku przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują dalszy spadek sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są bardziej korzystne od przewidywań z września. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. Mimo to ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w większym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest pesymistycznie, na poziomie sprzed miesiąca. Odpowiednie prognozy są pozytywne. W branży żywnościowej utrzymuje się sygnalizowane w poprzednim miesiącu wysokie tempo wzrostu cen, zarówno bieżących jak i przyszłych, najwyższe spośród badanych branż. Dyrektorzy przedsiębiorstw prognozują, iż poziom zatrudnienia pozostanie bez zmian.

Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują mniejszy niż zgłaszano we wrześniu spadek bieżącej sprzedaży. Przyszła sprzedaż może się nadal zwiększać, lecz w mniejszym stopniu niż prognozowano miesiąc wcześniej. Zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, również odpowiednie prognozy wskazują na możliwość zwiększenia się trudności w tym zakresie. Stan zapasów towarów przekracza poziom uznawany za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Przedsiębiorcy zmniejszają zamówienia na towary u dostawców. Sygnalizowany jest dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, nieco większe niż planowali w zeszłym miesiącu.

poprzednia  

1 ... 5 6 7 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: