Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010
2010-10-25 11:54
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010
Katowice
W III kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano ponad 5 tys. ogłoszeń, które dotyczyły sprzedaży mieszkań na katowickim rynku wtórnym, z czego niewiele ponad 11% dotyczyło lokali usytuowanych w budynkach nie starszych niż 10 lat.
Średnia ofertowa cena sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym Katowic spadła w III kwartale 2010 r. o 1,2% i wyniosła 4 264 zł/m2. Różnica cen na „nowym” i „starym” rynku wtórnym zwiększyła się o 2 p.p. w porównaniu z II kwartałem br., osiągając poziom 48%.
Autorzy raportu podają, że w ciągu ostatniego kwartału o 3,5 p.p. zmniejszył się udział mieszkań oferowanych w cenach nieprzekraczających 4 tys. zł/m2. O analogiczną wartość spadł również odsetek lokali z przedziału 4-6 tys. zł/m2. Mimo tych spadków aż 93% ofert sprzedaży mieszkań na katowickim rynku wtórnym nie przekracza 6 tys. zł/m2. W pozostałych przedziałach zanotowano minimalne wahania udziałów, które nie przekroczyły 0,3 p.p.
Szczecin
Liczba ofert, które zostały zgłoszone bądź zaktualizowane w III kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl i które dotyczyły szczecińskiego rynku wtórnego, przekroczyła 12,4 tys. Nieco ponad 26% z nich stanowiły oferty sprzedaży mieszkań nie starszych niż 10 lat.
fot. mat. prasowe
Średnia cena lokali oferowanych na szczecińskim rynku w III kwartale 2010 r. pozostała niemal niezmieniona – zanotowano minimalny wzrost (o 0,2%) w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na „nowym” i „starym” rynku zaobserwowano spadki, które wyniosły odpowiednio -0,6% i -1,2%. Nie spowodowało to jednak zmiany różnicy cenowej między tymi rynkami, która w dalszym ciągu wynosi 18%. Na szczecińskim rynku wtórnym nadal dominują oferty z przedziału cenowego 4-6 tys. zł/m2, przy czym w tej grupie w ujęciu kwartalnym nastąpił spadek rzędu 1,5 p.p.
Lublin
Z przeprowadzonej przez Emmerson S.A. analizy wynika, że na portalu Gratka.pl w III kwartale 2010 r. zamieszczono i dokonano aktualizacji ponad 3,5 tys. ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Lublinie. Minimalny udział lokali oferowanych w budynkach zrealizowanych w ciągu ostatnich 10 lat (lub będących jeszcze w budowie) stanowił 21%.
Średnie ceny mieszkań na lubelskim rynku wtórnym w III kwartale 2010 r. ukształtowały się na poziomie bardzo zbliżonym do odnotowanego kwartał wcześniej. Na „nowym” rynku wtórnym nastąpił wzrost średnich cen (1,7%). Z kolei na „starym” rynku wtórnym nie odnotowano większych zmian – pojawił się spadek średnich cen (o 0,1%). W wyniku wzrostu na „nowym” rynku i minimalnego spadku na rynku mieszkań „starych” zwiększeniu uległa różnica między tymi rynkami i w omawianym okresie wyniosła ona 18%.
Informacje o badaniu
Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. zweryfikowali dane dotyczące ofert sprzedaży mieszkań wprowadzonych i zaktualizowanych w portalu Gratka.pl (wyeliminowano rekordy powtarzające się i zawierające ewidentne pomyłki). Otrzymana w wyniku weryfikacji, licząca blisko 464 tys. rekordów baza danych została następnie poddana szczegółowej analizie, która pozwoliła na uzyskanie wiarygodnych wyników, umożliwiających podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w III kwartale 2010 r. Należy jednak podkreślić, że wszelkie uśrednione stawki podane raporcie wynikają z cen ofertowych – a więc odzwierciedlają oczekiwania sprzedających/wynajmujących nieruchomości poprzez portal Gratka.pl. Raport nie zawiera danych transakcyjnych.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Rynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, nieruchomości, ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy, rynek wynajmu, rynek wtórny mieszkań, rynek mieszkań