Internauci na temat HIV
2004-09-07 12:50
Firma badawcza Gemius SA na prośbę Polskiego Centrum Edukacji HIV/AIDS zrealizowała badanie gemiusAdHoc, którego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy użytkowników Internetu na temat zagrożenia, jakim jest HIV oraz określenie postaw społecznych związanych z tym zagadnieniem. Z badania wynika, że respondenci akceptują osoby zakażone HIV głównie wtedy, gdy w życiu codziennym nie mają z nimi bezpośredniego, bliskiego kontaktu.
Przeczytaj także: Wiedza Polaków o HIV i AIDS
Z badania przeprowadzonego przez Gemius SA wynika, że zdecydowana większość badanych wie, czym jest HIV – poprawnej odpowiedzi udzieliło 80 proc. respondentów. Mniej poprawnych odpowiedzi, niż wyniosła średnia dla ogółu badanych, zanotowano w grupie respondentów najmłodszych (15 – 17 lat) oraz wśród osób najsłabiej wykształconych.Trafnie wskazywano drogi zakażenia wirusem oraz sytuacje stwarzające bezpośrednie ryzyko zakażenia. Relatywnie duże zróżnicowanie odpowiedzi zanotowano natomiast w pytaniu dotyczącym najczęstszej przyczyny zakażenia. Blisko połowa badanych (46 proc.) była zdania, że przyczynę stanowi dożylne przyjmowanie narkotyków, a jedna czwarta, że najwięcej osób zakaża się poprzez kontakty homoseksualne.
Jeżeli chodzi o miejsce zdobywania informacji na temat wirusa tylko 21,2 proc. ankietowanych przyznało, że w przeszłości Internet stanowił dla nich źródło wiedzy o HIV/AIDS. Nie trudno więc zauważyć, że funkcja informacyjno-edukacyjna medium nie jest jeszcze optymalnie wykorzystywana. W przyszłości może ono odegrać znaczną rolę, jeżeli chodzi o edukację młodzieży – jednej z bardziej aktywnych grup użytkowników Internetu. Co warto podkreślić, 27,4 proc. korzystających z Internetu zadeklarowało, że po udziale w ankiecie zamierza poszerzać swoją wiedzę o HIV/AIDS. Można więc przypuszczać, że udział w badaniu miał wpływ na wzrost świadomości problemu wśród internautów.
Mimo wszystko ostrożnie
Jak wynika z badania, nie osoba zakażona wirusem HIV (4,1 proc.), ale człowiek z przeszłością kryminalną (27,7 proc.) byłby, w odczuciu osób biorących udział w badaniu, najmniej pożądanym sąsiadem. Respondenci nie protestowaliby natomiast, gdyby w pobliżu ich domu siedzibę miała organizacja pozarządowa skupiająca osoby zarażone HIV – przeciw było tylko 2,8 proc. respondentów
Akceptacja działalności zawodowej nosicieli HIV spotyka się już z dużo mniejszą tolerancją społeczną. Prawie 40 proc. badanych nie poszłoby do restauracji wiedząc, że pracująca tam kucharka jest zakażona wirusem, a blisko 45 proc. w analogicznej sytuacji zrezygnowałoby z usług stomatologa.
Najmniej osób sceptycznie nastawionych do zawodowej działalności osób zakażonych zanotowano wśród respondentów w średnim wieku oraz wśród badanych pochodzących z największych miast.
Prawie połowa badanych (46,5 proc.) uważa, że kobieta zakażona wirusem HIV ma prawo do macierzyństwa. Najbardziej skłonne do formułowania takiej opinii były w tym przypadku – obok mieszkańców wielkich miast i osób w średnim wieku – osoby najstarsze (pow. 55 lat) oraz mieszkające na wsi.
Metodologia
Badanie zrealizowano za pomocą ankiety internetowej wyświetlanej losowo wybranym użytkownikom witryn w sieci GRP Net. Dzięki odpowiedniej metodologii doboru próby, każdy respondent mógł wziąć udział w badaniu tylko raz. W badaniu zebrano 997 ankiet od respondentów mających co najmniej 15 lat, przy czym pytania dotyczące zachowań seksualnych wyświetlano tylko osobom pełnoletnim (857). W celu zapewnienia maksymalnej reprezentatywności wyników badania zastosowano wagę analityczną w oparciu o strukturę społeczno-demograficzną użytkowników Internetu w Polsce (Badanie TNS OBOP, maj 2004).
Co dalej?
Edukacja na temat możliwości zakażenia wirusem i samej choroby powinna być intensyfikowana w wszystkich mediach, również w Internecie. Jak wynika bowiem z ogłoszonego na początku lipca IV światowego raportu ONZ na temat AIDS, każdego dnia wirusem HIV zaraża się na świecie 14 tysięcy osób, a niemal połowa nowych zakażeń dotyczy młodych (15-24 lata), czyli grupy wśród której - w miarę oczywiście możliwości technicznych - Internet cieszy się sporą popularnością.
Raport z badania dostępny jest na stronach oraz .
Przeczytaj także:
Wypowiedzenie umowy o pracę a nosicielstwo HIV
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl