Polacy a oszczędzanie pieniędzy w 2010 r.
2010-10-28 10:19
Przeczytaj także: 60 procent Polaków bez oszczędności
Zaufanie do instytucji finansowych
W 2010 roku zaufanie do pracowników banków zadeklarowało 16% badanych - w porównaniu z rokiem ubiegłym to skok o 5%. Większe zaufanie może być przyczyną znacznego spadku liczby osób, które nie mają własnego rachunku rozliczeniowego - z 45% w 2009 roku do 31% w 2010 roku.
Powodzenie w oszczędzaniu
fot. mat. prasowe
Powodzenie w oszczędzaniu
Planowanie wydatków
Prawie połowa Polaków (48%) uważa się za osoby planujące wydatki, ale czasami ulegające impulsowi chwili. Kolejną co do wielkości grupą są osoby planujące wszystkie wydatki (38%), a 14% ankietowanych określa siebie jako osoby rozrzutne, ulegające impulsowi i spełniające wszystkie swoje zachcianki.
fot. mat. prasowe
Planowanie i kontrolowanie wydatków
Podejmowanie ryzyka
O przeświadczeniu o zakończeniu kryzysu może świadczyć również fakt, że Polacy charakteryzują się mniejszą awersją do ryzyka w porównaniu do poprzedniego roku (spadek osób wolących pewną wygraną z 73% do 67% w porównaniu do 2009 roku)
Z badania wynika, że podobnie jak w poprzednich latach większa awersja do ryzyka charakteryzuje osoby starsze, gorzej wykształcone, o niższych dochodach w gospodarstwie domowym. Osoby zamożniejsze, młodsze są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka, co można tłumaczyć tym, że posiadają one zasoby (czas lub pieniądze), które pozwalają na odrobienie ewentualnej straty.
Informacje o badaniu
Badania zostały przeprowadzone w październiku 2010 w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Tydzień dla Oszczędzania”, realizowanej już po raz 4 przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Technika badawcza: OMNIBUS-ilościowy, wielotematyczny sondaż przeprowadzany przy użyciu techniki wywiadu osobistego, wspomaganego komputerowo (CAPI). Kwestionariusz składał się w większości z pytań zadawanych w latach poprzednich (2008 i 2009). Jedynie nieliczne pytania zostały zadane po raz pierwszy Dzięki powtarzalności pytań oraz techniki badawczej i charakterystyk próby wyniki są porównywane z wynikami badań prowadzonych w październiku 2008 roku oraz wrześniu 2009.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl