eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy działają w trudnych warunkach

Polskie firmy działają w trudnych warunkach

2010-10-28 12:48

Przeczytaj także: Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.


Rozstrzyganie sporów gospodarczych

System egzekucji prawa w Polsce można ocenić, podobnie jak wyżej wymienione inne procedury administracyjne, jako nadmiernie zbiurokratyzowany. Zgodnie z danymi z raportu Doing Business rozwiązanie sporu gospodarczego w Polsce trwa średnio 830 dni i wiąże się z 38 procedurami, których koszt oszacowano na poziomie 12% wartości kontraktu. Wprawdzie jest on relatywnie tani w odniesieniu do innych krajów, to jednak czas trwania powyżej średniej dla krajów Ameryki Łacińskiej jest nie do zaakceptowania, czytamy w raporcie ZPP. Na tle innych gospodarek, Polska zajmuje 75 miejsce (spadek z 68 miejsca w 2009 r.). Zdecydowanie wyprzedza nas Hiszpania (52 miejsce), Szwecja (51 miejsce) czy Wielka Brytania (23 miejsce).

Likwidacja działalności gospodarczej

Według Doing Business w Polsce, czas potrzebny na zamknięcie działalności gospodarczej to około 3 lata, natomiast koszty z tym związane sięgają 20% wartości majątku firmy. Zdecydowanie łatwiej jest się wycofać z prowadzonej działalności w większości z analizowanych krajów. Gorsza sytuacja dotyczy tylko państw Ameryki Łacińskiej. W procesie likwidacji firmy, polski przedsiębiorca jest w stanie odzyskać ok. 30 centów z każdego zainwestowanego dolara, przy średniej UE na poziomie blisko 60 centów oraz 69 centów w przypadku OECD.

Wolność gospodarcza w Polsce na tle wybranych krajów


Zgodnie z raportem Heritage Foundation, wolność prowadzenia biznesu w Polsce (zaczęcie, prowadzenie i zamknięcie działalności gospodarczej) została oceniona negatywnie. Jak podaje ZPP, Polska znalazła się na 38 miejscu spośród 43 krajów europejskich i chociażby za takimi krajami jak Białoruś, Albania, Turcja czy Bułgaria.

Podobna sytuacja dotyczy wolności inwestycji. Za największe problemy uznano nieprzewidywalność regulatorów, uznaniowość i nieobiektywność decyzji urzędniczych, powolny system sądownictwa oraz ogromną liczbę regulacji związanych z zatrudnieniem pracowników. Jeśli chodzi o pozycję Polski w rankingu, to została ona sklasyfikowana na 62 miejscu na świecie, tj. za takimi krajami jak Izrael, Urugwaj czy Tajwan oraz na 35 miejscu w Europie, m.in. za takimi krajami jak Rumunia czy Albania.

Kolejna z analizowanych w raporcie wolności, to wolność monetarna, którą z kolei eksperci ocenili na poziomie podobnym do średniej UE, m.in. z uwagi na implementację ogólnowspólnotowych dyrektyw. Polska zajęła w rankingu 31 miejsce na świecie, będąc przed takimi krajami jak Kanada, Egipt czy Indie i 18 miejsce w Europie, przed takimi krajami jak Wielka Brytania czy Belgia.

W kwestii wolności finansowej Polska powoli zwiększa swoją konkurencyjność, głównie z uwagi na rozwój rynku kapitałowego oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sektor bankowy oceniany jest jako wysoce konkurencyjny. Banki komercyjne kontrolują około 90% aktywów, natomiast rząd posiada nadal pakiety większościowe w dwóch bankach, odpowiedzialnych m.in. za udzielanie tanich pożyczek rolnikom i rodzinom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Niestety, jeśli chodzi o prywatyzację, to jak dotąd postępowała ona powolnie, a dodatkowo była często blokowana z powodów całkowicie pozbawionych uzasadnienia merytorycznego. Polska zajmuje obecnie 55 miejsce na świecie w kategorii wolność finansowa, za takimi krajami jak Tajlandia czy Maroko oraz 32 miejsce w Europie, za takimi krajami jak Hiszpania czy Węgry.

fot. mat. prasowe

Ranking wolności gospodarczej dla wybranych krajów

Ranking wolności gospodarczej dla wybranych krajów


Do pobrania:

Przeczytaj także: O czym marzy Roman Kluska? O czym marzy Roman Kluska?

poprzednia  

1 ... 6 7

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: