eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAdministracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

2010-11-01 00:15

Przeczytaj także: Powolna informatyzacja administracji publicznej


fot. mat. prasowe

Czy w w Pani/Pana organizacji robi się regularnie back-upy (kopie bezpieczeństwa)?

Czy w w Pani/Pana organizacji robi się regularnie back-upy (kopie bezpieczeństwa)?

Z badania wynika, iż do najrzadziej stosowanych procedur zarządzania zasobami informatycznymi należy wykonywanie back-upów zawartości wszystkich komputerów – robi to niespełna 11% ankietowanych instytucji – oraz brak możliwości samodzielnej instalacji oprogramowania przez pracowników – taka praktyka jest stosowana przez nieco ponad 40% urzędów. Również dokonywanie na bieżąco aktualizacji posiadanych programów komputerowych nie ma charakteru powszechnego – wykonuje je systematycznie niecałe 60% przebadanych instytucji. Ponadto, blisko jedna czwarta uczestników badania nie potwierdziła istnienia w organizacji kompleksowego systemu procedur bezpieczeństwa informatycznego i ich priorytetowego znaczenia.

fot. mat. prasowe

Czy w Pani/Pana organizacji przeprowadza się audyt (inwentaryzację) oprogramowania?

Czy w Pani/Pana organizacji przeprowadza się audyt (inwentaryzację) oprogramowania?

Pomimo istotnych braków w systemach zarządzania zasobami informatycznymi, większość urzędów w Polsce przynajmniej nieregularnie stosuje dużą część dobrych praktyk zarządzania zasobami informatycznymi. Jest to o tyle istotne, że zwykle dobre praktyki nieregularne z czasem nabierają cyklicznego charakteru. Szczególnie istotne w tym zakresie jest rosnące znaczenie audytów oprogramowania. Regularne audyty oprogramowania zadeklarowało wprawdzie tylko 44,6% ankietowanych, ale kolejne 42,4% potwierdza ich przeprowadzanie w sposób nieregularny, zaś w grupie urzędów niestosujących tej praktyki zdecydowana większość rozważa jej wprowadzenie. Ponadto coraz powszechniejszą praktyką są też obowiązkowe szkolenia dla pracowników w zakresie zasad korzystania z zasobów informatycznych, które przynajmniej w sposób nieregularny przeprowadza prawie 70% instytucji.

W podsumowaniu wyników badania autorzy raportu zauważają, że w polskiej administracji publicznej nie ma jednej spójnej polityki zarządzania oprogramowaniem. Każda instytucja wydaje się mieć pełną lub co najmniej dużą swobodę w kreowaniu polityki zarządzania zasobami informatycznymi. Taki wniosek, zgodnie z innymi konkluzjami raportu, pozwala podsumować badanie stwierdzeniem, że pomimo widocznych problemów istnieje istotny potencjał do wprowadzenia pozytywnych zmian w zakresie zarządzania zasobami informatycznymi w administracji publicznej w Polsce.

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z Departamentem Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach od 16 czerwca do 23 lipca 2010 roku. Ankieta (przygotowana przez BSA we współpracy z Departamentem Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki i autorami raportu) była anonimowa i składała się z pytania o profil badanej jednostki oraz dwunastu pytań zamkniętych, z czego dwa dotyczyły wiedzy o posiadanych zasobach informatycznych, zaś pozostałe procedur zarządzania oprogramowaniem. Kwestionariusz skierowano do 148 instytucji. Ostatecznie w badaniu wzięło udział dwanaście ministerstw, dwadzieścia pięć urzędów podległych Ministerstwu Gospodarki, czternaście urzędów marszałkowskich, jedenaście urzędów wojewódzkich i trzydzieści urzędów miast.



poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: