Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2004
2004-09-08 11:44
Przeczytaj także: Prawo telekomunikacyjne - podsumowanie
Zgodnie z ustaleniami raportu PMR istotnym trendem na polskim rynku telekomunikacyjnym jest wzrost liczby użytkowników szerokopasmowego dostępu do internetu. Spośród kilku dostępnych obecnie w Polsce technologii szybkiego dostępu do internetu, najlepsze perspektywy rozwoju w opinii analityków PMR ma tzw. technologia ADSL, której sztandarowym przykładem w Polsce jest oferowana przez TP SA usługa Neostrada. Również z wypowiedzi ankietowanych przez PMR menedżerów polskich firm telekomunikacyjnych można wywnioskować, że ADSL ma w Polsce najlepsze perspektywy rozwoju spośród różnych technologii szerokopasmowych.
fot. mat. prasowe
Do najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na sytuację na rynku telekomunikacyjnym w ciągu ostatniego roku, autorzy raportu zaliczają przede wszystkim zmianę strategii operatorów komórkowych i związane z tym pojawienie się na rynku nowej marki - Heyah. Według PMR, wydarzenie to pociągnie za sobą wzrost konkurencji na rynku i kolejne obniżki cen połączeń komórkowych.
Istotnym wydarzeniem było także wejście w życie nowego Prawa Telekomunikacyjnego, choć w opinii autorów raportu na praktyczną implementację niektórych jego zapisów przyjdzie poczekać nawet do 2006 r. Dotyczy to np. prawa abonentów do "zabrania" ze sobą numeru telefonu przy zmianie operatora (tzw. przenośność numeru) oraz tzw. uwolnienia pętli abonenckiej, które da operatorom alternatywnym możliwość bezpośredniego świadczenia usług wszystkim klientom TP SA.
Według raportu PMR, w najbliższych latach obraz polskiego rynku telekomunikacyjnego będą kształtować następujące trendy:
- dalsze obniżanie się cen usług telekomunikacyjnych
- szybki wzrost penetracji telefonii komórkowej i jednocześnie coraz powolniejszy wzrost gęstości stacjonarnej
- ciągły i stabilny wzrost liczby użytkowników internetu, w tym internetu szerokopasmowego
- kontynuacja fuzji i przejęć wśród firm działających na rynku
- rosnąca konkurencyjność rynku i coraz większa jego faktyczna liberalizacja.
Interesujące dane z raportu:
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
1 2
oprac. : W. Szajnert, P. Olszynka / PMR