Polacy wolą nowe mieszkania
2010-11-02 09:41

Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w górę w II kw. 2023
Ożywienie na rynku mieszkaniowym przynosi znaczne zmiany w strukturze sprzedawanych mieszkań. Obecnie dwa na trzy sprzedawane lokale pochodzą z rynku wtórnego, z czego największym zainteresowaniem cieszą się wciąż lokale w budynkach z wielkiej płyty. W tym zakresie widoczne są jednak pewne zmiany nawet porównując obecną strukturę sprzedawanych mieszkań do tej z pierwszego kwartału bieżącego roku. Prognozy doradców Home Broker przewidują kolejne przetasowania w 2011 roku.fot. mat. prasowe
Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym
Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym
Lokale z rynku wtórnego podzieliliśmy na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych w bieżącej dekadzie. Badanie przeprowadzono na podstawie danych o transakcjach na pięciu największych rynkach. Znaczne różnice w strukturze zawieranych transakcji widać już nawet porównując ostatni kwartał z początkiem bieżącego roku. Od pierwszego kwartału największy wzrost popularności wśród kupujących widoczny jest w segmencie mieszkań współczesnych (zbudowanych po 2000 roku). Podczas gdy na początku roku na rynku wtórnym stanowiły one co piąty sprzedany lokal, to obecnie jest to prawie co trzecie mieszkanie. Wzrost ten był możliwy kosztem mieszkań w budynkach z cegły. Podczas gdy na początku roku prawie co drugie sprzedane mieszkanie na rynku wtórnym mieściło się w tym segmencie rynku, to obecnie jest to co trzeci lokal. W dalszym ciągu stabilny udział w rynku wtórnym zachowują mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Ich popularność należy wiązać z relatywnie niższą ceną zakupu oraz często atrakcyjną lokalizacją. Dzięki temu właśnie stanowią one jedno na trzy sprzedane używane mieszkania.
Krakusi i Poznaniacy zamienili cegłę na nowe
Potwierdzenie ogólnych tendencji widać w Krakowie i Poznaniu, gdzie popyt na mieszkania w budynkach z cegły przeniósł się na mieszkania współczesne. Obecnie stanowią one blisko 27% sprzedanych mieszkań w Poznaniu i 41% w Krakowie, po wzroście odpowiednio o 13 i 24%.
Odwrót od wielkiej płyty we Wrocławiu
W stolicy województwa dolnośląskiego, w odróżnieniu od ogólnych tendencji, trzeci kwartał przyniósł duże zmniejszenie udziału transakcji mieszkaniami w budynkach z wielkiej płyty. Na początku roku był to najbardziej popularny segment na rynku wtórnym. Stanowiły one bowiem aż co drugie sprzedane mieszkanie. Obecnie na mieszkania w budynkach z wielkiej płyty przypada już znacznie mniej, bo blisko co trzecia transakcja. W tym samym czasie największy wzrost zanotowały nowe mieszkania. Ich udział w transakcjach wzrósł we Wrocławiu o 11 pp. do blisko 32%.
![Ceny mieszkań: od 7 tys. zł w Gorzowie, po 18,5 tys. w Warszawie [© Piotr Adamowicz - Fotolia.com] Ceny mieszkań: od 7 tys. zł w Gorzowie, po 18,5 tys. w Warszawie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ceny-mieszkan/Ceny-mieszkan-od-7-tys-zl-w-Gorzowie-po-18-5-tys-w-Warszawie-261021-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl