eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPolska: wydarzenia tygodnia 44/2010

Polska: wydarzenia tygodnia 44/2010

2010-10-30 21:37

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 43/2010

  • Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują, że w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce może sięgnąć nawet 3,5 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,75-4 proc. MFW zwraca uwagę RPP na możliwość wzrostu inflacji.
  • Na kolejnym unijnym szczycie premier przedstawił polski postulat w sprawie odliczania transferów do OFE, czyli kosztów reformy emerytalnej tak w liczeniu deficytu jak i długu publicznego.
  • EBOR przewiduje, iż w 2010 r. wzrost gospodarczy dla Polski będzie na poziomie 3,3 proc., a w 2011 r. wzrośnie o 0,2 pkt proc. do 3,5 proc.
  • Ministerstwo Finansów prognozuje, iż w okresie I-III kw. wzrost PKB wyniesie 3,3 proc. w stosunku do tego samego okresu 2009 r.
  • GUS podał, że na koniec miesiąca wrzesień stopa bezrobocia zarejestrowanego wzrosła o 0,1 pkt proc. do 11,5 proc. Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne liczyła 1812,6 tys. Również według Eurostat stopa bezrobocia w polskiej gospodarce wzrosła o 0,1 pkt proc. do 9,6 proc. we wrześniu w porównaniu do sierpnia.
  • Według MFW polska inflacja w 2011 r. urośnie o 0,3 pkt proc. do 2,7 proc. w porównaniu do 2010 r. Prognoza na 2011 r. w stosunku do 2010 r. obejmuje wzrost deficytu na rachunku w obrotach bieżących o 0,2 pkt proc. do 2,6 proc. PKB, spadek deficytu sektora finansów publicznych o 0,7 pkt proc. do 6,7 proc. PKB.
  • GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w miesiącu wrzesień urosła o 1,2 proc. m/m oraz w ujęciu rocznym o 8,6 proc.
  • Analizy GUS potwierdziły pogorszenie się nastrojów konsumenckich w III kw. bieżącego roku. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej syntetycznie w III kw. 2010 r. wyniósł -16,1 pkt proc., będąc niższym o 0,7 pkt proc. niż w II kw.
  • Oszacowano wielkość dla szarej strefy polskiej gospodarki - obecnie odpowiada ona 29 proc. PKB.
  • Zgodnie z analizami Ministerstwa Gospodarki nastąpił wzrost wskaźnika rozwoju sektora MSP dla wszystkich grup firm z -0,43 pkt do -0,22 pkt w I półroczu 2010 r. w porównaniu do II półrocza 2009 r.
  • Nastąpił wzrost o 2 proc. do poziomu 76 proc. wykorzystania mocy produkcyjnych przez przedsiębiorstwa polskie w IV kw. w porównaniu do III kw.
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podało, że wartość wydatków uznanych za kwalifikowane dla beneficjentów programów UE osiągnęła poziom 52,3 mld PLN, w tym 38 mld PLN jest ze środków unijnych.
  • Według NBP we wrześniu banki udzieliły kredyty na nieruchomości dla gospodarstw domowych na kwotę 259,3 mld PLN i była to kwota o 1,9 mld PLN niższa niż w sierpniu.
  • W 2009 r. SKOK wypracowały wynik finansowy netto na poziomie -19,2 mln PLN, a w tym 49 kas miało dodatni wynik finansowy i 13 kas ujemny wynik.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO UZYSKALIŚMY NA OSTATNIM UNIJNYM SZCZYCIE

Nie ulega wątpliwości, że ostatni szczyt unijnych przywódców rozpoczął cykl spotkań, w trakcie których będą decydowane sprawy istotnych zmian w sposobie funkcjonowania wspólnoty. Wiele wskazuje na to, że wprowadzenie w życie niektórych z tych zmian będzie wymagało korekt także w traktatach unijnych, co na pewno wiąże się z trudną procedurą ratyfikacyjną w krajach członkowskich. Dotyczy to przede wszystkim problematyki sprawniejszego zarządzania unijną gospodarką, w tym także spraw związanych ze zdyscyplinowaniem rządów w zakresie wysokości deficytu budżetowego i długu publicznego.

Postulat zmian w sposobie liczenia deficytu budżetowego i długu publicznego (który uwzględnia konsekwencje wprowadzenia reformy emerytalnej do metody liczenia deficytu i długu publicznego) został zgłoszony do KE przez Polskę i osiem innych państw unijnych. Jest to dla nas bardzo ważna sprawa, bo udział kosztów OFE w ponad 50-procentowym polskim zadłużeniu wynosi ok. 13%, a w deficycie rocznym koszty OFE szacowane są na ok. 1,8% PKB. Uwzględnienie tego postulatu ma więc duże znaczenie dla wartości tych parametrów, które dziś opisują stan gospodarki, a których wartość i przekroczenie (deficyt budżetowy - 3% PKB oraz dług publiczny - 60% PKB), ma w świetle planowanych uregulowań unijnych uruchomić stosowanie planowanej procedury karnej wobec krajów z nadmiernym deficytem i długiem publicznym.

W końcu września KE zaproponowała, aby państwa, które przeprowadziły reformy emerytalne, miały dozwolony pułap deficytu na poziomie 4% PKB (obecnie jest to 3% PKB). Prócz tego KE zaproponowała „pięcioletni okres przejściowy na odliczanie w sposób degresywny od długu kosztów reformy emerytalnej (80% kosztów reformy miałoby być odliczone w pierwszym roku, 60% w drugim, itp”. Polska uznała to za niewystarczające i domaga się, aby koszty tych reform były odliczane "w pełni i trwale", stąd polski premier na ostatnim unijnym szczycie powtórnie przedstawił ten problem. Jak było do przewidzenia szczyt nie podjął decyzji w tym zakresie, jednak otrzymaliśmy obietnicę, że postulat dotyczący liczenia kosztów reform emerytalnych we wdrażaniu Paktu Stabilności i Wzrostu" będzie analizowany przez unijne kraje i będzie rozpatrzony do grudnia, kiedy to odbędzie się kolejne spotkanie przywódców.

Trudno przewidzieć jaka będzie decyzja grudniowa. Jednak warto tu dodać, że KE jest w tym zakresie nie tylko pod presja polskiego rządu, ale też ma informacje, że inne kraje (np. Węgry i Estonia) zaczynają częściowo wycofywać się z przeprowadzonych reform emerytalnych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: