eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRanking gospodarek świata 2010

Ranking gospodarek świata 2010

2010-11-03 12:04

Ranking gospodarek świata 2010

Zmiana PKB - pierwsza "30" © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Instytut Globalizacji ogłosił III edycję rankingu najszybciej rozwijających się państw, z którego wynika, że Państwo Środka posiada najbardziej dynamiczną gospodarkę świata. Ranking obejmuje 50 najważniejszych dla globalnej gospodarki krajów. Polska awansowała o dwie pozycje i zajmuje 26. miejsce.

Przeczytaj także: Ranking gospodarek świata 2012

fot. mat. prasowe

Ranking generalny - pierwsza "30"

Ranking generalny - pierwsza "30"

„Już w 2020 r. Chiny będą największą globalną gospodarką świata, a kraje Azji będą wytwarzać więcej globalnego bogactwa od Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej”, prognozuje dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. „Jeśli Europa nie zacznie się zmieniać, bezpowrotnie straci swoją uprzywilejowaną pozycję”, dodaje.

„Tegoroczna edycja rankingu jest wyjątkowa, bowiem rok 2009 był kryzysowy dla światowej gospodarki. (…) Jedynie Chiny oraz Indie zanotowały wzrost gospodarczy powyżej 5 proc.”, pisze autor rankingu ekonomista Marek Łangalis (wcześniej pomysłodawca twórca m.in. Zegara Długu), ekspert Instytutu Globalizacji.

Okazało się, że budowanie przez rząd wizerunku tzw. „zielonej wyspy” – w przypadku Polski jest nieuzasadnione. Pomimo wzrostu PKB nasz kraj notuje wciąż wysokie bezrobocie i ogromny deficyt budżetowy. Te wskaźniki mogą w przyszłości ciągnąć Polskę w dół – ostrzega Instytut Globalizacji.

fot. mat. prasowe

Zmiana PKB - pierwsza "30"

Zmiana PKB - pierwsza "30"

„Jeśli nie zostaną podjęte znaczące reformy (zmniejszenie deficytu budżetowego, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej poprzez stabilizację prawa) to będzie można zapomnieć o poprawie pozycji w przyszłym roku”, uważa Marek Łangalis.

Bieżący ranking zdominowany jest przez kraje azjatyckie. Pierwsze miejsca zajmują Chiny, Hongkong oraz Singapur. Z gospodarek europejskich najlepiej prezentują się Szwajcaria, Niemcy i Holandia. Największe spadki w rankingu zanotowały Ukraina, Rumunia i Słowacja. Słowakom czkawką odbiło się wprowadzenie euro, co spowodowało zmniejszenie inwestycji zagranicznych w tym kraju i znacznie pogorszyło eksport.

WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH


Zmiana PKB

Średnia zmiana Produktu Krajowego Brutto w państwach przyjętych do rankingu wyniosła -3,5%, co wobec zeszłorocznego wyniku (+2,3%) jest dość znaczącym, prawie sześciopunktowym spadkiem.

Państwa, które w poprzednim rankingu były liderami, Chiny (9,0%) oraz Indie (7,3%), również w tym roku odnotowały największy wzrost gospodarczy. Bardzo dobrze na tle innych państw wypadła Polska, która z jakimkolwiek wzrostem gospodarczym uplasowała się na 6. miejscu.

PKB na osobę

Produkt Krajowy Brutto na osobę mierzony parytetem siły nabywczej zmniejszył się w stosunku do średniej z poprzedniego rankingu o około 750 USD. Czołówkę stanowią praktycznie najbogatsze państwa świata z Norwegią, Singapurem i Stanami Zjednoczonymi na czele. Na przeciwległym biegunie znalazły się cztery państw azjatyckie, których obywatele należą do najbiedniejszych (Indonezja, Filipiny, Indie, Pakistan). Polska z 18 070 USD na mieszkańca znalazła się na 29. miejscu z wynikiem o około 6 tysięcy USD niższym od średniej.

fot. mat. prasowe

Bezrobocie - pierwsza "30"

Bezrobocie - pierwsza "30"

Spośród państw europejskich najlepszym wynikiem mogą pochwalić się kraje nie będące członkami Unii Europejskiej, a więc Norwegia i Szwajcaria.

Bezrobocie

Duży spadek PKB miał jednoznaczny wpływ na średni wzrost bezrobocia (z 6,3 do 8,9%). Szczególnie problem ten jest widoczny w krajach europejskich, które z przeregulowanym rynkiem pracy i wysokimi kosztami pozapłacowymi uniemożliwiają dużej grupie, szczególnie młodych ludzi, wejście na rynek pracy. Aż 7 spośród 10 państw z największym bezrobociem to członkowie Unii Europejskiej (Węgry, Irlandia, Słowacja, Estonia, Litwa, Hiszpania i Łotwa). Najniższe bezrobocie notuje drugi rok z rzędu Tajlandia.

Polska odnotowała bardzo duży wzrost w rankingu z 45 na 33 pozycję. Spowodowane to było minimalnym spadkiem bezrobocia w badanym okresie, przy pogorszonych wynikach innych państw.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: