Ranking gospodarek świata 2010
2010-11-03 12:04
Zmiana PKB - pierwsza "30" © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ranking gospodarek świata 2012
fot. mat. prasowe
Ranking generalny - pierwsza "30"
„Tegoroczna edycja rankingu jest wyjątkowa, bowiem rok 2009 był kryzysowy dla światowej gospodarki. (…) Jedynie Chiny oraz Indie zanotowały wzrost gospodarczy powyżej 5 proc.”, pisze autor rankingu ekonomista Marek Łangalis (wcześniej pomysłodawca twórca m.in. Zegara Długu), ekspert Instytutu Globalizacji.
Okazało się, że budowanie przez rząd wizerunku tzw. „zielonej wyspy” – w przypadku Polski jest nieuzasadnione. Pomimo wzrostu PKB nasz kraj notuje wciąż wysokie bezrobocie i ogromny deficyt budżetowy. Te wskaźniki mogą w przyszłości ciągnąć Polskę w dół – ostrzega Instytut Globalizacji.
fot. mat. prasowe
Zmiana PKB - pierwsza "30"
Bieżący ranking zdominowany jest przez kraje azjatyckie. Pierwsze miejsca zajmują Chiny, Hongkong oraz Singapur. Z gospodarek europejskich najlepiej prezentują się Szwajcaria, Niemcy i Holandia. Największe spadki w rankingu zanotowały Ukraina, Rumunia i Słowacja. Słowakom czkawką odbiło się wprowadzenie euro, co spowodowało zmniejszenie inwestycji zagranicznych w tym kraju i znacznie pogorszyło eksport.
WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Zmiana PKB
Średnia zmiana Produktu Krajowego Brutto w państwach przyjętych do rankingu wyniosła -3,5%, co wobec zeszłorocznego wyniku (+2,3%) jest dość znaczącym, prawie sześciopunktowym spadkiem.
Państwa, które w poprzednim rankingu były liderami, Chiny (9,0%) oraz Indie (7,3%), również w tym roku odnotowały największy wzrost gospodarczy. Bardzo dobrze na tle innych państw wypadła Polska, która z jakimkolwiek wzrostem gospodarczym uplasowała się na 6. miejscu.
PKB na osobę
Produkt Krajowy Brutto na osobę mierzony parytetem siły nabywczej zmniejszył się w stosunku do średniej z poprzedniego rankingu o około 750 USD. Czołówkę stanowią praktycznie najbogatsze państwa świata z Norwegią, Singapurem i Stanami Zjednoczonymi na czele. Na przeciwległym biegunie znalazły się cztery państw azjatyckie, których obywatele należą do najbiedniejszych (Indonezja, Filipiny, Indie, Pakistan). Polska z 18 070 USD na mieszkańca znalazła się na 29. miejscu z wynikiem o około 6 tysięcy USD niższym od średniej.
fot. mat. prasowe
Bezrobocie - pierwsza "30"
Bezrobocie
Duży spadek PKB miał jednoznaczny wpływ na średni wzrost bezrobocia (z 6,3 do 8,9%). Szczególnie problem ten jest widoczny w krajach europejskich, które z przeregulowanym rynkiem pracy i wysokimi kosztami pozapłacowymi uniemożliwiają dużej grupie, szczególnie młodych ludzi, wejście na rynek pracy. Aż 7 spośród 10 państw z największym bezrobociem to członkowie Unii Europejskiej (Węgry, Irlandia, Słowacja, Estonia, Litwa, Hiszpania i Łotwa). Najniższe bezrobocie notuje drugi rok z rzędu Tajlandia.
Polska odnotowała bardzo duży wzrost w rankingu z 45 na 33 pozycję. Spowodowane to było minimalnym spadkiem bezrobocia w badanym okresie, przy pogorszonych wynikach innych państw.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl