Ranking gospodarek świata 2010
2010-11-03 12:04
Przeczytaj także: Ranking gospodarek świata 2012
Inflacja
Jak podaje autor rankingu, inflacja konsumencka, w obliczu niekorzystnych wydarzeń w systemie bankowym, po znaczącym wzroście w 2008 roku (7,2%) wreszcie unormowała się na poziomie 3,4%. Jednocześnie wiele państw, bo aż 11, zanotowało deflację, czyli średni spadek cen. Co ważne, tylko jedno z nich (Chiny) zanotowało również wzrost gospodarczy.
Polska z inflacją na poziomie 3,5% znalazła się na 34. miejscu i jest to spadek aż o 13 pozycji. W czasie kryzysu większość państw przechodzi przez etap spadku cen, na ich tle polska inflacja jest stosunkowo wysoka.
Deficyt / nadwyżka budżetowa
fot. mat. prasowe
Deficyt/nadwyżka budżetowa - pierwsza "30"
Deficyt/nadwyżka budżetowa - pierwsza "30"
Analiza Instytutu Globalizacji wskazuje, że po przeciwnej stronie są państwa tzw. dobrobytu, które w obliczu kryzysu chciały przede wszystkim stymulować rozwój gospodarczy wydatkami państwowymi (Japonia, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Grecja i Irlandia). Polska z deficytem na poziomie 7,1% PKB plasuje się na 39. miejscu i jest to awans o jedną pozycję.
Wartość eksportu
Po raz pierwszy w najnowszej historii największym eksporterem okazały się Chiny, przed Niemcami. Ci ostatni, tradycyjnie na pierwszym miejscu wśród eksporterów, zaczynają powoli również czuć oddech Stanów Zjednoczonych na plecach. Najsłabiej w konkurencji międzynarodowej radziły sobie małe państwa bałtyckie (Litwa, Estonia i Łotwa).
Wysoki eksport dóbr nie jest domeną tylko dużych państw, szesnastomilionowa Holandia jest na 6. miejscu, siedmiomilionowy Hongkong na 11, a czteroipółmilionowy Singapur na 13. Polska z eksportem na poziomie 136,7 miliardów USD zajęła 23. miejsce, odnotowując awans o jedną pozycję w stosunku do zeszłego roku.
Wartość importu
fot. mat. prasowe
Najmniejszymi importerami są tradycyjnie kraje nadbałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia, których chłonność rynku oraz siła nabywcza są po prostu bardzo małe. Jednak inne małe państwa jak Hongkong czy Singapur są odpowiednio na 9. i 15. miejscu.
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych
Spadek PKB nie sprzyja napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych, odnotowano spadek inwestycji o 40% w stosunku do zeszłego roku. Stany Zjednoczone np. odnotowały ponad dwukrotny spadek inwestycji zagranicznych, ale i tak pozostają światowym liderem. Na drugim miejscu Francję zastąpiły Chiny.
Ciekawym zjawiskiem w obecnych czasach jest proces dezinwestowania, który w tym przypadku polega na pozbywaniu się przez zagraniczne spółki matki aktywów podległych firm. Dezinwestowanie dotyczy trzech najniżej sklasyfikowanych państw rankingu: Słowacji, Wenezueli oraz Węgier. W zeszłym roku Irlandia z wynikiem dezinwestycji na poziomie 20 miliardów USD stanowiła prawdziwy ewenement na skalę światową – obecnie znowu odnotowała dość znaczący napływ inwestycji zagranicznych (25 mld USD). Polska odnotowała awans o jedną pozycję i zajmuje 21. miejsce.
![Ranking gospodarek świata 2011 Ranking gospodarek świata 2011](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sytuacja-gospodarcza/Ranking-gospodarek-swiata-2011-76749-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl