Uczestnik funduszy jest bardziej świadomy potrzeby dodatkowego oszczędzania na emeryturę niż statystyczny Polak - wynika z badania "Jak klienci TFI oszczędzają na emeryturę" przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Przeczytaj także:
Emerytura nie wystarczy
Klienci towarzystw funduszy inwestycyjnych to osoby posiadające już doświadczenie na rynku kapitałowym. Badanie IZFiA pokazuje, że to doświadczenie przekłada się na lepsze zrozumienie zasad panujących na rynku i co za tym idzie - większą świadomość konieczności indywidualnego oszczędzania na emeryturę oraz wiedzę w tym zakresie.
Uczestnicy funduszy myślą o swojej przyszłości i starości i głównie pod tym kątem lokują środki w funduszach inwestycyjnych. To właśnie długoterminowe cele oszczędzania dominują nad zaspokojeniem jednorazowych potrzeb takich jak: kupno mieszkania czy samochodu. To z kolei dowód na to, że fundusze inwestycyjne są słusznie postrzegane przez ich uczestników przede wszystkim jako instrumenty długoterminowego oszczędzania i w ten sposób są wykorzystywane.
W opinii połowy badanych klientów TFI, przyszła emerytura wypłacana z I i II filaru systemu emerytalnego wyniesie nie więcej niż 60% pensji lub ostatniego dochodu z działalności przed przejściem na emeryturę, co dla ¾ z nich będzie niewystarczające. W związku z tym 64% klientów funduszy bierze sprawy w swoje ręce i oszczędza dodatkowo na czas emerytury. Dla porównania, w grupie ogólnopolskiej na emeryturę oszczędza zaledwie 13% Polaków, czyli prawie pięć razy mniej, mimo iż wysokość przyszłej emerytury dla większości z nich również nie jest wystarczająca. Co więcej, w grupie klientów TFI tylko 15 % nie oszczędza i nie zamierza oszczędzać, natomiast w grupie przebadanych Polaków, ponad połowa. W celu oszczędzania na emeryturę klienci TFI najchętniej wybierają fundusze inwestycyjne, przed lokatami bankowymi oraz polisami ubezpieczeniowymi, co odróżnia uczestników funduszy od grupy Polaków, którzy na pierwszym miejscu stawiają produkty bankowe takie jak: konta osobiste, które de facto nie są instrumentami do długoterminowego oszczędzania. Z Indywidualnych Kont Emerytalnych korzysta jednak tylko 9% zbadanych klientów TFI.
W ocenie uczestników funduszy, jak również w opinii grupy ogólnopolskiej najlepszym sposobem do długoterminowego oszczędzania na emeryturę jest inwestycja w nieruchomości, działki, grunty rolne. Tutaj panuje zgodność. Tym, co wyróżnia badanych klientów TFI jest wysokie uplasowanie funduszy inwestycyjnych (20%) jako najlepszych form długoterminowego oszczędzania, które jedynie przez 4 % Polaków są postrzegane jako najlepsze. Klienci TFI lepiej od grupy ogólnopolskiej oceniają też fundusze w porównaniu z innymi instrumentami: lokatami bankowymi, polisami ubezpieczeniowymi oraz samodzielnym inwestowaniem na giełdzie.