eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeProjekt PPP plus dotacja unijna

Projekt PPP plus dotacja unijna

2010-12-08 12:37

Przeczytaj także: Rozliczanie projektów unijnych: na co uważać?


Atrakcyjność projektu jest ważna

W ubiegłym roku spośród 41 ogłoszonych postępowań koncesyjnych aż 12 postępowań zostało unieważnionych z powodu niskiej atrakcyjności projektów - warunki tych koncesji były na tyle nierealne, iż żaden prywatny przedsiębiorca nie przystąpił nawet do etapu negocjacji lub nie osiągnięto porozumienia w toku negocjacji. Projekty spalarniowe są jeszcze przed etapem negocjacji, dlatego trudno stwierdzić jaka ostatecznie będzie reakcja rynku. Można natomiast pokazać przykłady dobrych praktyk stosowanych przez poszczególnych beneficjentów. Wzorcowym przykładem jest podejście zastosowane przez Urząd Miasta Warszawy przy badaniu atrakcyjności projektu. Oprócz badań rynkowych duże znaczenie ma też analiza możliwości sfinansowania projektów. Inwestor prywatny znaczną część swojego wkładu finansowego pokrywa z długoterminowych kredytów. Musimy więc pamiętać o zapewnieniu atrakcyjności inwestycji także dla instytucji kredytującej, co w obecnej sytuacji na rynkach finansowych jest wyzwaniem.

W ramach przygotowania projektu warto więc konsultować się z instytucjami finansującymi, aby pomogły ocenić możliwość sfinansowania inwestycji oraz wycenić koszt takiego finansowania. Jeśli inwestorowi zależy na realizacji przedsięwzięcia warto zachować elastyczność, nawet za cenę zaciągnięcia dodatkowych zobowiązań finansowych, np. w formie gwarancji kredytowych dla partnera prywatnego. Pomimo opisanych wyżej mankamentów PPP jest atrakcyjnym trybem realizacji inwestycji.

Dlaczego więc nie wszyscy beneficjenci zdecydowali się na partnerstwo? Wydaje się, że na decyzję wpływ miał przede wszystkim brak doświadczeń oraz przygotowania organizacyjnego beneficjentów, a nie wyniki analizy ekonomicznej, uwzględniającej porównanie kosztów i korzyści zastosowania PPP z wariantem publicznym. Początkowo formuła partnerstwa publiczno-prywatnego była bowiem rozważana przez ośmiu - dziewięciu beneficjentów, jednak z powodu napiętego harmonogramu przygotowania projektów część zrezygnowała z tego trybu. Czy była to słuszna decyzja pokaże doświadczenie z wdrażania obecnie przygotowywanych spalarni. Niepokojące wydaje się, że przy realizacji podobnych obiektów, o zbliżonych parametrach technicznych, funkcjonujących w analogicznych warunkach rynkowych zdecydowano się na różne formy realizacji projektów.

W przyszłości potrzebne jest większe wsparcie dla inwestorów realizujących projekt PPP ze strony instytucji nadzorujących realizację takich przedsięwzięć. Działania takie są standardem np. w Wielkiej Brytanii. Dzięki odpowiedniej koordynacji łatwiej jest określić wartość dodaną z zastosowania PPP, ocenić projekt oraz podjąć decyzję o przyznaniu dotacji publicznej. Wstępne analizy pozwalają także na lepsze przygotowanie organizacyjne wszystkich stron oraz ograniczenie kosztów przygotowania transakcji.

Warunkowe przyznanie dotacji

Jak wygląda w praktyce przygotowanie i realizacja projektów hybrydowych? Projekty spalarniowe są stosunkowo zaawansowane, chociaż daleko jeszcze do zamknięcia finansowego tych inwestycji. Beneficjenci złożyli już wnioski o dofinansowanie i są one poddawane ocenie przez niezależnych ekspertów. Ponieważ są to projekty duże, o wartości ponad 50 mln euro będą jeszcze weryfikowane przez ekspertów JASPERS oraz przez Komisję Europejską. Czym się różni procedura aplikowania o środki unijne dla projektów PPP w stosunku do projektów tradycyjnych? Beneficjentem w większości przypadków będzie instytucja publiczna, która jest zarazem koncesjodawcą. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: