Nowe źródło światła
2003-01-15 09:18
Massachusetts Institute of Technology poinformowało o dokonaniu odkrycia w dziedzinie emisji światła, które może przyczynić się do powstania bardziej wydajnych, płaskich, ultra-cienkich wyświetlaczy dla notebooków.
Przeczytaj także: Komputer czytający w myślach?
Nowa technologia, łącząca w sobie cechy emisji światła organicznego i pochodzącego z tradycyjnych źródeł, umożliwia osiągnięcie znacznie czystszych barw przy mniejszym zużyciu energii, niż oferują to obecnie panele LCD. "To ciekawa technologia, która umożliwi prostą produkcję płaskich wyświetlaczy, o stabilnym obrazie, wysokiej rozdzielczości i na dodatek zużywających jeszcze mniej energii, niż obecne panele LCD" - powiedział jeden z naukowców MIT, Vladimir Bulovic.Nowe wyświetlacze oparte są na idei kwantowej plamki - mikroskopijnej wielkości otworze, którego zadaniem jest przetrzymywanie elektronów. Emisja światła związana jest z ruchem elektronów znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz otworu. Poszczególne barwy uzyskuje się dzięki zmianie średnicy i zróżnicowaniu odległości pomiędzy poszczególnymi plamkami.
Emisja zależna jest od aktualnej konfiguracji komponetów źródła światła, warstwa kwantowych plamek jest umieszczona pomiędzy dwoma warstwami materiałów z których jeden jest bogaty, a drugi ubogi w elektrony. W warstwach wyjściowych, naukowcy stosują plastyczne materiały półprzewodnikowe, które - jak oczekuje wielu specjalistów - mogą zastąpić ciekłe kryształy.
Jak twierdzą specjaliści z MIT, podstawową zaletą nowej technologii - nazwanej Quantum Dot Organic LED - jest jej efektywność. Pojedyncza plamka umożliwia 100% wykorzystanie zawartych w niej elektronów, podczas gdy w panelach LCD ta efektywność nie przekracza 30%. Obok zastosowania w ultra-cienkich wyświetlaczach, technologia QD-OLED może być wykorzystywana jako źródło stabilnego światła, wykorzystywanego podczas eksperymentów naukowych.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?
oprac. : 4Press