Strategie HR a strategie biznesowe firmy
2010-11-09 12:15
Czy firma posiada strategię zatrudnienia dostosowaną do strategii biznesowej? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Pokryzysowe zarządzanie personelem
Agencja zatrudnienia Manpower Polska opublikowała raport „Co dalej z niedoborem talentów? Tworzenie strategii zatrudnienia warunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa”, w którym sygnalizuje, że jeśli pracodawcy nie opracują długofalowej strategii zarządzania zasobami ludzkimi dostosowanej do przyjętej strategii biznesowej, staną przed wyzwaniem braku talentów niezbędnych do rozwoju firmy.„W obecnej sytuacji gospodarczej pracodawcy podchodzą do zapotrzebowania na pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w perspektywie krótkoterminowej. Jednak jeśli biznes nie zmieni sposobu myślenia, na skutek czynników zewnętrznych gwałtownie zmieniających rynek pracy, firmy znajdą się w sytuacji niedoboru talentów, paraliżującego ich działania. Nawet najlepsza strategia biznesowa nie będzie skuteczna, jeśli zabraknie pracowników którzy ją wdrożą”, mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Tak jak niewyobrażalne byłoby przyjęcie przez dyrektora finansowego perspektywy krótkoterminowej zamiast 5-cio, czy 10-cio letniej, podobnie zasoby ludzkie wymagają planowania z takim samym wyprzedzeniem czasowym. Dobra strategia HR to umiejętność przewidzenia skąd pozyskane zostaną talenty, oraz jak wyglądać będzie struktura zatrudnienia długo- i krótkoterminowego”, dodaje Iwona Janas.
W raporcie „Co dalej z niedoborem talentów? Tworzenie strategii zatrudnienia warunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa”, Manpower wyjaśnia, że przyjmowanie krótkookresowej perspektywy odnośnie zarządzania zasobami ludzkimi wynika z utrzymującego się na świecie wysokiego bezrobocia. Raport podkreśla jednak, że rosnąca konkurencja, zmiany demograficzne, zmieniające się oczekiwania pracowników oraz rozwój technologiczny sprawiają, że przyjęte strategie nie gwarantują już osiągnięcia celów biznesowych.
Ponadto przeprowadzone przez Manpower badanie „Strategie zatrudnienia” ujawnia, że według prawie jednej czwartej pracodawców z 36 krajów obowiązująca w ich przedsiębiorstwach strategia HR nie wspiera strategii biznesowej, lub nie mają oni pewności, że tak jest. Podobne przekonanie wyraziło 12% polskich przedsiębiorców. Wśród respondentów, którzy tak odpowiedzieli globalnie 53%, a w Polsce 55% przyznaje, że nie podejmuje działań by temu zaradzić. W sytuacji, gdy niedobór talentów, czyli niemożność pozyskania konkretnych umiejętności, kiedy pojawia się na nie zapotrzebowanie, nasila się wraz z ożywieniem gospodarczym, przedsiębiorstwa stają przed ryzykiem fiaska ich strategii biznesowych.
fot. mat. prasowe
Czy firma posiada strategię zatrudnienia dostosowaną do strategii biznesowej?
Spomiędzy respondentów, którzy twierdzą, że ich strategia w obszarze siły roboczej jest dostosowana do strategii biznesowej, tylko 64% utrzymuje, że jest ona na tyle elastyczna, by dopasować się do zmiennych warunków gospodarczych. Kolejne 29% przyznaje, że ich strategia jest tylko częściowo dostosowywana do wymogów gospodarki.
fot. mat. prasowe
Czy strategia zatrudnienia jest wystarczająco elastyczna by dostosować potrzeby firmy do zmieniające
„Przedsiębiorstwa powinny doskonalić się w identyfikowaniu niedoboru talentów oraz wiedzieć jak mu zaradzić. Kluczowe jest rozwijanie dostępnych zasobów poprzez umieszczanie pracowników z wysokim potencjałem oraz tych najbardziej efektywnych w strategicznych obszarach działalności, a także korzystanie z zatrudnienia zewnętrznego”, stwierdza Iwona Janas.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl