eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości w Europie III kw. 2010

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2010

2010-11-12 00:12

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2010

Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W III kwartale 2010 roku wolumen obrotów na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne osiągnął poziom 23,3 mld euro. Lepsze nastroje oraz nieznaczna poprawa podaży nieruchomości i dostępności kredytów mogą przyczynić się do ożywienia aktywności w najbliższych miesiącach. Jeżeli utrzyma się obecna tendencja, bieżący kwartał może zamknąć się kwotą ok. 40 mld euro. Byłby to największy kwartalny wynik od początku 2008 r. i oznaczałby wzrost wolumenu obrotów za cały 2010 r. do nieco ponad 110 mld euro - podaje firma Cushman & Wakefield, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie I kw. 2010

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie

Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie

Najnowsze dane opublikowane przez firmę Cushman & Wakefield pokazują, że na Francję, Niemcy i Wielką Brytanię przypadło 69% łącznych obrotów w III kwartale bieżącego roku. Jednak popyt poprawiał się zarówno na bezpiecznych rynkach zachodnich (Holandia i Norwegia), jak i na wschodzie, tj. w Polsce oraz Turcji i Rosji.

Nieruchomości handlowe są nadal bardzo popularnym sektorem rynku, który odnotował wzrost obrotów i udziału w rynku z 29% do 36%. Dla porównania udział nieruchomości biurowych i przemysłowych w obrotach wyniósł odpowiednio 43% i 11%, natomiast na nieruchomości o zróżnicowanym przeznaczeniu przypadło pozostałe 10% obrotów.

Z danych Cushman & Wakefield wynika również, że wartość inwestycyjna najlepszych nieruchomości w dalszym ciągu rośnie – o 6,9% w skali rocznej i 1,2% w skali kwartalnej. Czynnikiem wzrostu są w większym stopniu wyższe stawki czynszu w najlepszych obiektach niż spadek stóp kapitalizacji.

W III kwartale 2010 r. sytuacja na rynku najmu była nadal stabilna w większości regionów a najwyższe czynsze wyjściowe wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 1,8% w skali roku. Stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty wyniosły średnio 7,1%, co wskazuje na kwartalny spadek o 5 pb.

„Ogólnie można stwierdzić, że w ostatnim kwartale w najtrudniejszej sytuacji znajdowały się mniejsze i bardziej peryferyjne rynki Europy. Kryzys związany z zadłużeniem państw zwiększył niechęć do ryzyka, co powstrzymywało inwestorów przed wchodzeniem na rynki o mniejszej płynności. Natomiast największe rynki w dalszym ciągu dobrze sobie radziły. W trzecim kwartale odnotowano niewielkie spadki wolumenu obrotów w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz zyski na rynkach regionalnych średniej wielkości takich jak Włochy i Holandia. Jednak stopniowo wzrasta zainteresowanie innymi rynkami, ponieważ podaż nieruchomości o standardzie poszukiwanym przez inwestorów jest nadal niewystarczająca, niektórzy kupujący również zaczynają akceptować pewien poziom ryzyka”, powiedział Michael Rhydderch, Szef Zespołu ds. Transgranicznych Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości

Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości

David Hutchings, Szef Europejskiego Działu Badań firmy Cushman & Wakefield, dodał: „Podstawowe cechy rynku takie jak wielkość, dostępność i płynność są niezwykle ważne, ale inwestorzy również zwracają większą niż dawniej uwagę na kwestie makroekonomiczne. Istnieje bardzo wyraźny związek pomiędzy rynkami, którymi interesują się inwestorzy, a aktualnym lub przewidywanym wzrostem gospodarczym. Ponadto obecnie na ogół w większym stopniu zdają sobie oni sprawę z zagrożeń makroekonomicznych”.

Nie oznacza to, że są całkowicie niechętni do podejmowania ryzyka. Więcej inwestorów jest teraz skłonnych zaakceptować pewien poziom ryzyka, oczywiście przy uzyskaniu odpowiedniej premii.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: