Kolejni nowi inwestorzy w ŁSSE
2010-11-17 00:10
43,4 mln złotych nakładów inwestycyjnych poniosą spółki, których przedstawiciele odebrali 16.11.br. z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nowe podmioty stworzą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 82 miejsca pracy.
Przeczytaj także: Nowy zakład Mabion w Konstantynowie Łódzkim
VOXEL S.A. to kolejna innowacyjna spółka w łódzkiej Strefie. W Koluszkach uruchomi produkcję nowej generacji radiofarmaceutyków stosowanych w diagnostyce nowotworów metodę PET-CT (technika obrazowania, w której zamiast zewnętrznego źródła promieniowania rentgenowskiego lub radioaktywnego, za pomocą skanera rejestruje się promieniowanie emitowane przez radioaktywny znacznik, który został uprzednio podany pacjentowi).Spółka wybrała Koluszki ze względu centralne położenie w Polsce. Rozpad znaczników następuje po 12 godzinach od wyprodukowania, dlatego konieczne jest szybkie dostarczenie do wybranych placówek służby zdrowia. Planowany koszt inwestycji to co najmniej 21 mln złotych, zatrudnienie znajdzie co najmniej 30 osób. W zakładzie, poza produkcją prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe. Dzięki nowej inwestycji w Koluszkach zwiększy się Polsce dostępność do diagnostyki wczesnych postaci nowotworów oraz przerzutów - niemożliwych do wykrycia dostępnymi obecnie metodami. Nowa inwestycja obniży koszty diagnostyki, wywoła też zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów z zakresu radiofarmaceutyki. Spółka w kwestii kształcenia specjalistów tej branży zamierza nawiązać współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.
VOXEL S.A. działa na rynku usług medycznych od 2005 roku. Firma specjalizuje się w wykonywaniu specjalistycznych badań diagnostycznych przy pomocy aparatów rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. VOXEL S.A. to pierwszy inwestor w podstrefie ŁSSE w Koluszkach.
W radomszczańskiej podstrefie pojawi się 10-y inwestor - ISOPAK Poland sp. z o.o. Spółka za 12,2 mln złotych zbuduje zakład produkcji opakowań, w którym prace na początku znajdzie 16 osób. Grupa ISOPAK jest jednym z europejskich liderów produkcji opakowań ze styropianu. Firma ma 35-letnie doświadczenie w wytwarzaniu opakowań dla producentów AGD, mebli, RTV oraz elementów izolacyjnych dla potrzeb budownictwa. Spółka działa w Łodzi od 2007 roku. Jest dostawcą opakowań dla lokalnych producentów AGD. Zatrudnia 45 osób. Po uruchomieniu nowej produkcji w Radomsku Isopak będzie między innymi dostawcą opakowań dla zlokalizowanych w radomszczańskiej podstrefie zakładów Indesitu (fabryk pralek i zmywarek).
CHEMIPACK spółka z o.o. o to pierwszy inwestor w łowickiej Podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka o polskim kapitale zobowiązała się do zainwestowania w Łowiczu 6 mln 250 tysięcy złotych. Właściciele Chemipacku zadeklarowali stworzenie 16 etatów. Spółka w zbudowanym w Łowiczu zakładzie zamierza produkować i konfekcjonować artykuły chemii gospodarczej: mydła w płynie, szampony, płyny do mycia szyb i spryskiwaczy samochodowych, płyny do płukania tkanin.
Na pograniczu Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego w Podstrefie Łódź kosztem 4 mln złotych BILEX spółka. z o.o. wzniesie hale produkcyjno-magazynową, w których wytwarzane będą nadwozia do samochodów dostawczych. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie 20 osób.
Od początku tego roku Łódzkiej Specjalnej Strefie udało się pozyskać 16 inwestorów. Zobowiązali się oni do nakładów na poziomie ponad 376 mln złotych i stworzenia ponad 763 miejsc pracy. Ten rok ŁSSE zamknie wynikiem 24 zezwoleń.
Przeczytaj także:
Ambro Logistic inwestuje w ŁSSE
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ŁSSE, inwestycje, nowe inwestycje, fabryki, specjalne strefy ekonomiczne, łódzka specjalna strefa ekonomiczna