Procedury administracyjne podnoszą ceny mieszkań
2010-11-17 11:24
Ranking miast © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów
fot. mat. prasowe
Ranking miast
Z przeprowadzonego badania wynika, że 66 % postępowań dotyczących warunków zabudowy i pozwoleń na budowę trwa dłużej niż dopuszczają to przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Tutaj w sposób naturalny rodzą się pytania o dodatkowe koszty, jakie inwestor zmuszony jest ponosić z tytułu przewlekłości postępowań administracyjnych.
„Mimo, że w całej Polsce obowiązują te same przepisy, w różnych miastach są bardzo duże różnice w sprawności obsługi inwestorów. Z jednej strony pokazuje to, że można w miarę sprawnie działać w ramach obowiązujących przepisów, z drugiej zaś - niedoskonałość prawa, które nagminnie lekceważone jest przez urzędy”, mówi Zbigniew Malisz, Dyrektor Generalny PZFD, Członek Zarządu.
Analiza wyników przeprowadzonego badania pozwala wyciągnąć następujące wnioski:
W odniesieniu do decyzji o warunkach zabudowy:
- Aż 95% decyzji wydawanych jest z przekroczeniem terminu określonego w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.
- Aż 52% decyzji wydawanych jest w terminie dłuższym niż rok.
Z kolei dla pozwoleń na budowę czas procedury wygląda następująco:
- Aż 47% realizowanych jest z przekroczeniem terminu określonego w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.
- Aż 26% realizowanych jest w terminie powyżej pół roku.
„Powyższe zestawienia obrazują jak wiele czasu potrzebnego do przygotowania inwestycji pochłaniają procedury związane z uzyskaniem warunków zabudowy. Proces inwestycyjny uległby znacznemu skróceniu, gdyby warunki zabudowy zastąpić planowaniem miejscowym”, mówi Zbigniew Malisz.
Polski Związek Firm Deweloperskich wyliczył również, jakie dodatkowe koszty ponoszą inwestorzy z tytułu przewlekłości procedur administracyjnych. Co istotne, są to koszty zwiększające cenę 1m2 mieszkania. Posługując się przykładem największego rynku mieszkaniowego w Polsce – Warszawy, przyjęto do wyliczeń :
- średnią cenę 1 m 2 mieszkania – 8339 zł brutto (wg raportu REAS za III kw. b.r.);
- udział wartości gruntu w wartości całego projektu - 17,5%;
- koszt kredytu inwestycyjnego - 8,35% w skali roku;
- koszt finansowania wydatków związanych z przygotowaniem inwestycji określonych na 3% wartości inwestycji;
- koszty ogólne - 10% wartości inwestycji.
W ciągu dwunastomiesięcznej zwłoki w oczekiwaniu na decyzję administracyjną koszty budowy w przeliczeniu na 1 m2 mieszkania rosną o aż 420 zł brutto co stanowi 5% ceny. Tych kosztów można by uniknąć, gdyby terminy określone w Kodeksie Postępowania Administracyjnego były zachowywane, podkreślają autorzy badania.
Wyniki ankiety potwierdzają powszechny pogląd o niedoskonałości procedur przygotowania inwestycji budowlanych, zajmujących zbyt wiele czasu i znacząco wpływających na koszty w budownictwie mieszkaniowym. Szczególnie dobitnie uwidocznił się wpływ braku planów na czas przygotowania projektów a w konsekwencji - na koszty ich realizacji.
Informacje o badaniu
Badanie dotyczyło czasu trwania postępowań administracyjnych w sprawach o wydanie warunków zabudowy i pozwoleń na budowę obiektów budownictwa wielorodzinnego, procesowanych w latach 2008-2010. Biuro PZFD otrzymało ankiety od deweloperów realizujących inwestycje w 10 miastach wojewódzkich.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl