eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMedia społecznościowe a zachowania konsumentów

Media społecznościowe a zachowania konsumentów

2010-11-19 12:59

Firefly Millward Brown, globalna sekcja badań jakościowych sieci badawczej Millward Brown, zaprezentowała wyniki pierwszego globalnego badania jakościowego na temat ogólnych postaw konsumentów wobec marek w serwisach społecznościowych i związanych z tym zachowań. W badaniu przeanalizowano także aktywność marek w mediach społecznościowych w celu sformułowania wskazówek dla firm i ich marek, dzięki którym będą one mogły skuteczniej poruszać się w tego typu mediach.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze media na świecie

Badanie, w ramach którego przeprowadzono wywiady z setkami konsumentów na całym świecie, pokazało, że media społecznościowe mają ogromny wpływ na postawy i zachowania społeczne. A oto najważniejsze trendy:

Ludzie mają w mediach społecznościowych wiele różnych osobowości

Badanie pokazało, że media społecznościowe dają ludziom możliwość bycia kimś, kim nie są w „prawdziwym życiu”. Ludzie są bardziej skłonni do odgrywania różnych typów osobowości w tego typu mediach. Przykładowo, jednego dnia ktoś będzie komikiem, a innego poważnym znawcą przedmiotu albo sceptykiem.

Introwertycy stają się ekstrawertykami, którzy publikują zbyt wiele informacji na swój temat

W środowisku internetowym introwertycy są bardziej skłonni do przeistaczania się w ekstrawertyków, bo czują się pewniej i swobodniej, wyrażając samych siebie. W mediach społecznościowych zachowanie, które mogło im się wydawać niewłaściwe albo wiązać się z podawaniem „zbyt wielu informacji” staje się standardem, a czasem jest wręcz oczekiwane. Badanie wskazuje, że potrzeba sprawdzenia się lub dowartościowania jest jednym z motorów napędzających te przemiany osobowości.

Pojawiła się nowa definicja prywatności

Choć ludzie dzielą się w serwisach społecznościowych szczegółami z życia prywatnego, to paradoksalnie zaczynają bardziej chronić swoje dane osobowe. Informacje o dacie urodzenia, adresie domowym czy numerze telefonu są pilnie chronione.

„Ludzie się martwią, że jeśli udostępnią swoje dane osobowe, mogą w realnym życiu albo w Internecie paść ofiarą speców od marketingu”, dodaje Rob Hernandez, Global Brand Director w firmie Firefly Millward Brown. „Nie mają zahamowań, żeby opowiadać światu o swoich nawet najbardziej prywatnych przemyśleniach, ale stawiają granicę i nie podają numeru telefonu czy innych danych ułatwiających identyfikację. W efekcie media społecznościowe znajdują się pod coraz większą presją, aby poznawać te obawy i uwzględniać je w swoich działaniach”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: