eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy pracownicy a samozatrudnienie

Polscy pracownicy a samozatrudnienie

2010-11-21 00:15

Polscy pracownicy a samozatrudnienie

Jak wyobraża sobie Pan/i swoją sytuację zawodową za 3 lata? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Co dziesiąty z pracowników, użytkowników serwisu Pracuj.pl, w ciągu trzech najbliższych lat planuje zrezygnować z etatu i założyć własną działalność gospodarczą - wynika z badania "Kandydat 2010", przeprowadzonego dla tego portalu przez firmę Nielsen Polska.

Przeczytaj także: Polscy pracownicy a rynek pracy

fot. mat. prasowe

Jak wyobraża sobie Pan/i swoją sytuację zawodową za 3 lata?

Jak wyobraża sobie Pan/i swoją sytuację zawodową za 3 lata?

Rosnącą skłonność Polaków do samozatrudniania potwierdzają także, opublikowane z okazji trwającego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, dane firmy SMG/KRC. Wynika z nich, że odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5% w 2009 r. do 13% w roku bieżącym. Do założenia firmy badanych skłania przede wszystkim sytuacja na rynku pracy, czyli obawa lub ucieczka przed bezrobociem oraz potrzeba niezależności i chęć bycia swoim własnym szefem.

Ponad 1/3 ankietowanych przez Pracuj.pl przewiduje jednak, że w najbliższej przyszłości będzie pracować na etacie, na wyższym stanowisku u innego niż obecnie pracodawcy. 15% również zamierza zmienić pracodawcę, ale nie przewiduje swojego awansu, a 14% liczy na wyższe stanowisko u nowego pracodawcy. Co ciekawe, co piąty badany nie wie jak będzie wyglądała jego zawodowa droga w ciągu najbliższych trzech lat.

Być na swoim …

Jak wynika z danych Pracuj.pl, najchętniej o takim sposobie rozwoju własnej kariery zawodowej myślą osoby pracujące na stanowisku specjalisty (56% osób z tej grupy). W dalszej kolejności osoby zatrudnione na stanowisku menedżera (26%), zaś dyrektorzy i prezesi firm stanowią pod tym względem zdecydowaną mniejszość (4%).

Analiza wskazuje, że najbardziej skłonne założyć własną działalność gospodarczą są osoby specjalizujące się w grafice, kreacji artystycznej i fotografii (deklaruje tak 31% badanych z tej grupy), prawnicy (16%) oraz osoby pracujące w działach public relations (15%). Najmniej chętni, by spróbować swych sił jako przedsiębiorca są osoby zajmujące się na co dzień analizami/badaniami, specjalizujące się w audycie i podatkach, a także pracujące w działach obsługi klienta i call center oraz osoby odpowiedzialne w firmach za logistykę i transport (twierdzi tak po 7% ankietowanych z każdej tych grup).

… ale robić to samo

Choć wśród badanych znalazła się spora grupa osób, które chcą „pójść na swoje” to przeważająca część ankietowanych chce w najbliższej przyszłości pracować u kogoś na etacie. Nie jest też raczej chętna do zmiany obranej już wcześniej specjalizacji. Mała elastyczność i otwartość na możliwość zmiany profilu pracy, jaką obecnie wykonują, wynika prawdopodobnie z obawy przed zmniejszeniem dochodów, jak również braku chęci lub możliwości uczenia się i zdobywania doświadczenia w nowej dziedzinie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: