eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa XI 2010

Koniunktura przemysłowa XI 2010

2010-11-23 09:56

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2010


2. Budownictwo

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie

W listopadzie bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (w październiku minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22% (w październiku odpowiednio 15% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorcy odnotowują ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze od prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 16%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak dalszego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed miesiącem.

Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych jak i jej prognozy są niekorzystne, gorsze od formułowanych w październiku. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W listopadzie przedsiębiorcy zapowiadają większe niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się także nieco większego spadku cen na roboty budowlano-montażowe.

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury w listopadzie bieżącego roku jest oceniany mniej korzystnie niż w październiku. Również oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, ale ostrożniejsze niż przed miesiącem. Prognozy dotyczące portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne, choć dużo gorsze od przewidywań formułowanych w październiku. Przewidywania w zakresie produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od optymistycznych oczekiwań z ubiegłego miesiąca. Zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają dalsze, większe niż planowano w październiku redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych.

Dyrektorzy jednostek średnich oceniają koniunkturę negatywnie i gorzej niż przed miesiącem. Również oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od formułowanych w październiku. Odnotowywany jest wzrost bieżącej produkcji budowlano-montażowej, choć mniej znaczący niż przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej oraz trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują większe niż zapowiadano w październiku redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych.

Dyrektorzy jednostek mikro i małych oceniają koniunkturę negatywnie i gorzej niż przed miesiącem. Również oceny dotyczące bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od formułowanych w październiku. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia (w większym stopniu w jednostkach małych niż w mikro). Przedsiębiorcy należący do tych klas wielkości przewidują dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: