Koniunktura przemysłowa XI 2010
2010-11-23 09:56
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2010
2. Budownictwo
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie
Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w budownictwie
Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych jak i jej prognozy są niekorzystne, gorsze od formułowanych w październiku. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W listopadzie przedsiębiorcy zapowiadają większe niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się także nieco większego spadku cen na roboty budowlano-montażowe.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury w listopadzie bieżącego roku jest oceniany mniej korzystnie niż w październiku. Również oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, ale ostrożniejsze niż przed miesiącem. Prognozy dotyczące portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne, choć dużo gorsze od przewidywań formułowanych w październiku. Przewidywania w zakresie produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od optymistycznych oczekiwań z ubiegłego miesiąca. Zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają dalsze, większe niż planowano w październiku redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych.
Dyrektorzy jednostek średnich oceniają koniunkturę negatywnie i gorzej niż przed miesiącem. Również oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od formułowanych w październiku. Odnotowywany jest wzrost bieżącej produkcji budowlano-montażowej, choć mniej znaczący niż przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej oraz trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują większe niż zapowiadano w październiku redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych.
Dyrektorzy jednostek mikro i małych oceniają koniunkturę negatywnie i gorzej niż przed miesiącem. Również oceny dotyczące bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od formułowanych w październiku. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia (w większym stopniu w jednostkach małych niż w mikro). Przedsiębiorcy należący do tych klas wielkości przewidują dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl