eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa XI 2010

Koniunktura przemysłowa XI 2010

2010-11-23 09:56

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2010


Odsetek respondentów nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,5% (podobnie jak w listopadzie 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (56% w listopadzie br., 62% przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (53% w listopadzie br., 52% w analogicznym miesiącu ub.r.). Barierą, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu jest bariera związana z niedostatecznym popytem (z 47% do 38%).

W listopadzie 16% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe. W porównaniu z listopadem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swoje zdolności produkcyjne jako zbyt małe i zbyt duże, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.

Przedsiębiorcy zgłaszają w listopadzie wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 77% (w analogicznym miesiącu ubiegłego roku – 78%).

3. Handel detaliczny

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w listopadzie podobnie jak w październiku – plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 18% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy odnotowują niewielki wzrost bieżącej sprzedaży, przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość jej dalszego zwiększania. Trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są zbliżone do zgłaszanych w październiku, natomiast prognozy wskazują na możliwość niewielkiego pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Mimo to ilość zamawianych towarów u dostawców może się nieznacznie zwiększyć. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie zapowiadanym w październiku. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast prognozy wskazują na możliwość utrzymania wzrostu cen na poziomie przewidywań sprzed miesiąca.

W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Oceny bieżącej sprzedaży są korzystne i lepsze niż w październiku, w najbliższych miesiącach przewidywany jest dalszy znaczący wzrost w tym zakresie. Jednostki największe odnotowują nieznaczną poprawę w regulowaniu bieżących zobowiązań. Prognozy wskazują na możliwość dalszego polepszenia zdolności do terminowego regulowania zobowiązań, choć w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. W tej grupie jednostek, w najbliższych trzech miesiącach planowane jest utrzymanie wzrostu zatrudnienia zapowiadanego w październiku. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem.

Jednostki średnie oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w październiku. Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, również prognozy w tym zakresie są pozytywne. Przedstawiciele tej klasy wielkości odnotowują nieznaczną poprawę w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast przewidywania wskazują na możliwość niewielkiego pogorszenia w tym zakresie. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia. Zgłaszany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

Jednostki mikro i małe oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie. Również oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży są pesymistyczne, w szczególności dotyczące jednostek najmniejszych. Jednostki mikro i małe oceniają negatywnie bieżącą zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych, także w najbliższych miesiącach oczekiwane jest pogorszenie sytuacji w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia utrzymują się na poziomie zapowiadanym w październiku. Sygnalizowany jest dalszy wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: