Przetargi - raport X 2010
2010-11-24 10:40
Liczba ogłoszeń w BZP (sierpień-październik 2010 r.) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2010
Cykl pogodowy jest nieubłagany, to on od zawsze wyznacza rytm prac budowlanych. Nie inaczej jest i w tym roku – z nastaniem jesieni zaczyna poważnie spadać liczba ogłoszeń przetargowych na wykonanie różnorakich prac budowlanych, osiągając swoje minimum w szczycie zimy, czyli styczniu i lutym.To właśnie poważny spadek liczby ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówień publicznych na roboty budowlane odpowiada za zmniejszenie się liczby wszystkich ogłoszeń, które pojawiły się w październiku w Biuletynie Zamówień Publicznych. W pozostałych dwóch kategoriach – dostawach towarów oraz usług – zanotowano wprawdzie przyrosty liczby ogłoszeń względem miesiąca poprzedzającego, jednak nie były one w stanie skompensować negatywnego wpływu „budowlanki”.
Analiza struktury zamówień przetargowych pokazuje, że jednostki sektora publicznego nadal kontynuują przygotowania do okresu chłodów. Po silnym wrześniowym przyroście nadal zwiększa się liczba ogłoszeń na typowo „zimowe” usługi czy dostawy towarów – dostawy opału (węgla, oleju opałowego), wykonywanie usług odśnieżania, usuwania lodu.
Bardzo wysoki przyrost względny - i to zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym - zanotowały ogłoszenia na dostawę samochodów osobowych. Czyżby administracja szykowała się do wymiany swojej floty motoryzacyjnej?
„Budowlanka” matką spadków
Dane, opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych publikowanych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że w październiku 2010 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych spadła względem poprzedniego miesiąca o 5,2 procent. Za wynik ten odpowiedzialny jest segment budowlany, w którym jako jedynym wystąpił w relacji miesięcznej znaczny, bo aż 30,8 procentowy spadek. To już widoczny znak końca sezonu budowlanego i początek zimowego zastoju w tym sektorze zamówień publicznych. Wzorem lat wcześniejszym odbicia w „budowlance” oczekiwać należy dopiero za kwartał, późną zimą – w lutym i marcu.
fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w BZP (sierpień-październik 2010 r.)
Od początku roku ogłoszono o ponad 23,7 procent więcej postępowań o udzielenie ZP niż rok wcześniej – w okresie styczeń-październik 2009 roku w BZP pojawiły się łącznie 121 tysięcy 422 ogłoszenia, w analogicznym okresie bieżącego roku było to 150 tys. 225 ogłoszeń.
Pod koniec roku można pokusić się już o pierwsze podsumowania. Te są zaś jednoznaczne – w bieżącym roku w segmencie zamówień publicznych doszło do wyraźnego odbicia względem poprzedniego. Po bardzo złym ubiegłym roku, budżet wyraźnie złapał oddech i już pod koniec pierwszego kwartału 2010 ponownie ruszyły publiczne zakupy oraz inwestycje.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl