Przetarg na UMTS
2004-09-17 09:45
Wybór operatorów nowych sieci komórkowych GSM 1800 MHz i UMTS zostanie dokonany w dwóch oddzielnych postępowaniach przetargowych - poinformował Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. URTiP podał wczoraj koncepcję przetargu na nowe częstotliwości dla sieci komórkowych.
Przeczytaj także: Netia wygrała przetarg na UMTS
W wyniku owych przetargów zostanie wyłoniony jeden lub dwa podmioty, które otrzymają rezerwację częstotliwości w standardzie GSM 1800 MHz (jest to standard telefonii komórkowej obecnie użytkowany głównie w dużych aglomeracjach miejskich) oraz jeden podmiot, dla którego zostanie dokonana rezerwacja częstotliwości w standardzie UMTS (jest to standard telefonii komórkowej 3G tzw. Trzeciej Generacji - w Polsce aktualnie w fazie testów sieci i terminali abonenckich przez operatorów).Decydującym kryterium oceny ofert w procedurze przetargowej będzie zachowanie warunków konkurencji oraz wysokość zadeklarowanej przez oferenta kwoty za dokonanie rezerwacji częstotliwości. W sprawie zachowania warunków konkurencji URTiP zasięgnie opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
URTiP ze względu na uwarunkowania techniczne i ekonomiczne nie planuje dla operatora czwartej sieci UMTS ustalania w dokumentacji przetargowej wymagań dotyczących terminu pokrycia kraju zasięgiem sieci 3G. Natomiast w przypadku czwartego operatora sieci GSM 1800 MHz będzie wymagane umieszczenie w ofercie deklaracji o planowanej dacie rozpoczęcia eksploatacji sieci, jak również harmonogramu pokrycia zasięgiem tej sieci określonej procentowo liczby mieszkańców kraju.
Obowiązujące prawo nie daje wprawdzie URTiP możliwości odmowy udziału w przetargu działającym na rynku trzem operatorom sieci komórkowych (posiadają oni częstotliwości w zakresach GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS). Zobowiązuje jednak regulatora telekomunikacyjnego do opracowania założeń dokumentacji przetargowej i rozstrzygnięcia przetargu w sposób gwarantujący, że dokonanie rezerwacji częstotliwości nie naruszy warunków konkurencji na rynku telefonii komórkowej.
Dla zwiększenia konkurencji na rynku usług telefonii ruchomej, URTiP proponuje preferencje dla firm które nie posiadają prawa do dysponowania częstotliwościami w paśmie 1800 MHz, ani w paśmie UMTS oraz nie są powiązane z podmiotami, które posiadają prawa do tych częstotliwości na terenie Polski.
Termin przeprowadzenia postępowania przetargowego nie może być dłuższy niż 8 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości. W związku z tym, że wpłynęły już dwa nowe wnioski o rezerwację obu zakresów częstotliwości (wnioski spółek Netia S.A. i Netia Mobile Sp. z o.o. z dnia 9 września 2004 r.), postępowanie przetargowe zostanie rozstrzygnięte najpóźniej do 9 maja 2005 roku.
Przeczytaj także:
Przetargi GSM i UMTS: 5 ofert
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
UMTS, GSM, przetarg na UMTS, przetarg na nowe częstotliwości, nowi operatorzy komórkowi