Sektor energetyczny 2011 - czas zmian
2010-11-25 12:32
Przeczytaj także: Rynek energetyczny w Europie 2009
Według autorów raportu, odnawialne źródła energii staną się priorytetem dla wielu krajów. Kluczowe będzie kompleksowe tworzenie strategii ich rozwoju z uwzględnieniem potrzeb kształcenia pracowników dla tego sektora. Rządy powinny wspierać rozwój kadr oraz tworzenie nowych miejsc pracy, w oparciu o analizę luki między stopniem realizacji narodowych celów energetycznych oraz obecnej podaży pracowników.
Raport przewiduje, że począwszy od 2030 roku największą popularnością wśród odnawialnych źródeł energii zacznie cieszyć się energia słoneczna, która może stać się bardziej popularna niż inne rodzaje OZE, w tym wiatrowe lub wodne. Czynnikiem odpowiedzialnym za ten trend są szybko (choć z bardzo wysokiego poziomu) spadające koszty produkcji oraz łatwa adaptacja technologii w życiu codziennym.
fot. mat. prasowe
Prognoza globalnej sprzedaży elektrycznych pojazdów hybrydowych
W polskiej energetyce prognozuje się stały lub rosnący popyt na energię, który spowoduje wzrost jej cen.„Największym problemem naszego sektora są starzejące się moce wytwórcze i brak, lub opóźnienia, odpowiednich inwestycji w nowe projekty. Kluczowe dla branży będą sposoby finansowania, dostępne dla różnych graczy oraz przystępność długoterminowych instrumentów pozyskania kapitału. Wiąże się to ze zmianami w strukturze własności przedsiębiorstw i znaczącym wpływie inwestorów zagranicznych. Z naszych szacunków wynika, że nakłady potrzebne na rozwój polskiej elektroenergetyki mogą przekroczyć 50 mld euro do 2030 roku, nie licząc inwestycji sieciowych. Prawie 2/3 potrzebnego kapitału będzie trzeba uzyskać z nowych źródeł”, podsumowuje Wojciech Hann z Deloitte.
fot. mat. prasowe
Luka finansowania - przykład Polski
Informacje o badaniu
Najnowsza edycja Raportu Energy Predictions na rok 2011 została przygotowana w oparciu o cykl wywiadów przeprowadzonych z globalnymi liderami zespołów doradczych, pracujących dla klientów z sektora energetycznego. Znalazły się w niej m.in. analizy dotyczące aktywności na rynku fuzji i przejęć, rosnącej roli Chin w globalnym sektorze energetycznym, energetyki jądrowej, zastosowania nowoczesnych technologii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Przeczytaj także:
Polska energetyka przed wyzwaniami
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl