Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią III kw. 2010
2010-11-26 12:41
Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią II kw. 2010
Cel wizyty i częstotliwość przekraczania granicy
W III kwartale 2010 r. nadal najczęstszym celem przyjazdu cudzoziemców do Polski było dokonanie zakupów (pomimo spadku o 4,5 pkt. proc. w stosunku do II kwartału 2010 r.), następnie tranzyt, praca, odwiedziny i turystyka. Dokonanie zakupów było również w dalszym ciągu dominującym celem wyjazdu za granicę deklarowanym przez Polaków, chociaż nastąpił spadek o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z II kwartałem br. Polacy wyjeżdżali także m.in. w odwiedziny oraz w celach turystycznych.
Strukturę cudzoziemców i Polaków przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej w III kwartale 2010 r. według celu wizyty przedstawiają wykresy 6 i 7.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Porównanie struktur cudzoziemców i Polaków, przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Polski w III kwartale 2010 r., ze względu na cel pobytu za granicą – według odcinków granic i województw – przedstawia poniższe zestawienie:
fot. mat. prasowe
W III kwartale br. najwięcej osób objętych badaniem, zarówno wśród cudzoziemców (53,9%) jak i Polaków (42,4%), przekraczało granicę kilka razy w tygodniu. Ponad 1/4 cudzoziemców i ponad 1/3 Polaków przekraczała granicę kilka razy w miesiącu. Wśród cudzoziemców i Polaków w porównaniu z II kwartałem 2010 r. zmniejszył się odsetek przekraczających granicę kilka razy w tygodniu, zwiększył się natomiast odsetek przekraczających granicę kilka razy w roku lub rzadziej. Najniższy był udział cudzoziemców i Polaków przekraczających granicę codziennie (po ok. 7%).
Częstotliwość przekraczania granicy przez cudzoziemców i Polaków w III kwartale 2010 r. zaprezentowano na wykresie 8.
fot. mat. prasowe
Porównanie struktur cudzoziemców i Polaków przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Polski ze względu na częstotliwość jej przekraczania w III kwartale 2010 r. – według odcinków granic i województw – przedstawia poniższe zestawienie:
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią IV kw. 2011

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl