Jakie opłaty za parkowanie na świecie?
2010-11-29 11:20
Parkowanie w światowych centrach finansowych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polski kierowca 2005
Wyniki analizy pokazują, że największe miasta świata pozostają pośród najdroższych miejsc do parkowania samochodów, zarówno pod względem stawek dziennego parkowania, jak i miesięcznych abonamentów. Żaden region nie zdominował tegorocznej edycji badania. W pierwszej dziesiątce znalazły się zarówno miasta Ameryki Północnej, Europy, Azji, Pacyfiku, jak i Bliskiego Wschodu. Jedynym nieuwzględnionym regionem jest Ameryka Łacińska, niemniej jednak rosnąca liczba kierowców w tej części świata sugeruje, że stawki parkingowe z pewnością będą tu rosły w ciągu kilku następnych lat.fot. mat. prasowe
Parkowanie w światowych centrach finansowych
Miesięczne abonamenty najdroższe w Londynie
Liderem wśród najdroższych miast do parkowania w ujęciu miesięcznym jest Londyn. Wyróżniono londyńskie City oraz dzielnicę West End, które znalazły się odpowiednio na miejscu 1 i 2 na świecie. Miesięczne stawki parkingowe w londyńskim City na poziomie 933.00 USD (643.00 GPB) górowały na światowej liście, zaraz za nim uplasowała się dzielnica West End z 874.00 USD (602.00 GBP). W aktualnych stawkach parkingowych odbija się również fakt, że liczne centra finansowe znowu rosną w siłę. Stawki parkingowe w londyńskim City wzrosły o 2.1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, tymczasem stawki w dzielnicy West End wzrosły o 2.0% (w lokalnej walucie) w stosunku do poziomu z roku 2009. W pierwszej trójce znalazł się również Hong Kong z miesięczną stawką na poziomie 745.00 USD (5,800.00 HKD). Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce rankingu znowu znalazły się australijskie miasta: Sydney na miejscu 7 oraz Perth na 8 (Brisbane znalazło się całkiem blisko pierwszej dziesiątki, na miejscu 15).
Najwyższe dzienne stawki parkingowe w Oslo
fot. mat. prasowe
Stawki dzienne i miesięczne za parkowanie (w USD) w wybranych krajach Europy Środkowowschodniej
Warszawa znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką miast o najwyższych miesięcznych i dziennych kosztach parkowania. Dwa najdroższe miasta regionu to Praga oraz Budapeszt. Dwa najtańsze – to Bratysława i Wilno. Warszawa plasuje się pośrodku rankingu regionalnego i znajduje się w jednej grupie z Sofią, Rygą i Kijowem.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl