eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAgencje pracy tymczasowej III kw. 2010

Agencje pracy tymczasowej III kw. 2010

2010-12-02 11:46

Przeczytaj także: Agencje pracy tymczasowej 2011


fot. mat. prasowe

FTE w kwartałach

FTE w kwartałach

W trzecim kwartale 2010 agencje zrzeszone w Forum HR zatrudniły w sumie 103 299 osób, przeliczając tę liczbę na pełne etaty codziennie w pełnym wymiarze godzin dla agencji zrzeszonych pracowało 45 372 osób. W porównaniu z 2Q 2010 roku (38 163) mamy do czynienia z 19% wzrostem. „Zarówno pracownicy jaki pracodawcy dostrzegają potrzebę uelastycznienia polskiego rynku pracy, odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie formuła pracy tymczasowej. Coraz więcej pracodawców dostrzega korzyści jak niesie za sobą ta forma zatrudnienia, jest to przede wszystkim redukcja kosztów związanych z rekrutacją i obsługą kadrowo-płacową pracowników oraz możliwość szybkiego reagowania na potrzeby rynku”, komentuje Anna Wicha Prezes Zarządu Polskiego Forum HR.

Z analiz Forum HR wynika również, że wśród pracowników tymczasowych wciąż przeważają osoby młode do 26 roku życia – to właśnie ta grupa stanowi 40% pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, z kolei pracownicy po 50 roku życia stanowią 6% wszystkich zatrudnionych (również w przeliczeniu na FTE). Spośród wszystkich pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencje członkowskie w trzecim kwartale (103 299 osób) 64% stanowili mężczyźni, odsetek ten wzrósł o 1% w porównaniu z 2Q 2010.

Jak wskazują statystyki, pracownicy tymczasowi w Polsce najczęściej zatrudnieni są na stanowiskach produkcyjnych i okołoprodukcyjnych w takich branżach jak: przemysł lekki, maszynowy, spożywczy i motoryzacja oraz transport, logistyka i farmacja. Z kolei pracownicy tymczasowi delegowani do pracy za granicą najczęściej zatrudniani są w branży budowlanej. „W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży budowlanej we Francji, którzy do tej pory zatrudniani byli tylko w sektorze publicznym (np. przy budowie nowej linii metra), a teraz zatrudnianiem pracowników z Polski zainteresowane są również firmy prywatne”, informuje Dariusz Lamot – Członek Zarządu Polskiego Forum HR. „Również niemiecki rynek pracy wykazuje stale rosnące zapotrzebowanie na polskich pracowników z sektora medycznego i przemysłowego, co związane jest z lepszą niż prognozowaną sytuacją gospodarczą Niemiec”, dodaje Dariusz Lamot.

Analiza została stworzona na bazie danych członków Polskiego Forum HR.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa Praca tymczasowa

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: