Świat: wydarzenia tygodnia 49/2010
2010-12-04 17:40
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 48/2010
- Dzięki zaliczeniu nowych złóż gazu łupkowego do zasobów surowca, który nadaje się do wydobycia Stany Zjednoczone zwiększyły swoje potwierdzone zasoby gazu aż o 11% i mają szansę stania się poważnym eksporterem tego surowca.
- Wg "Financial Times" odpływ kapitału z Rosji przekroczył już w 2010 roku 21 mld USD.
- Wg komentatorów "Financial Times" światowe ambicje europejskiej waluty mogą stanąć pod znakiem zapytania, ponieważ euro może się z czasem załamać, jeśli zniechęci się do niej najsilniejsza unijna gospodarka w UE, czyli niemiecka.
- Fed (Dallas) ogłosił, iż wskaźnik aktywności wytwórczej w miesiącu listopad urósł do 16,2 pkt - czyli o 13,6 pkt w stosunku do miesiąca poprzedniego. Również indeks aktywności dla sektora wytwórczego dla obszaru Chicago urósł o 1,9 pkt do 62,5 pkt w listopadzie w porównaniu do października. Natomiast obliczany przez Instytut Zarządzania Podażą wskaźnik określający aktywność dla przemysłu USA uległ redukcji w listopadzie o 0,3 pkt do 56,6 pkt w miesiącu listopad w porównaniu do października.
- Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Handlu Nieruchomościami w USA w październiku urosła o 10,4 proc. liczba umów podpisanych na sprzedaż domów. Dodatkowo zanotowano wzrost indeksu cen domów S&P/CaseShiller w USA dla miesiąca wrzesień o 0,59 proc. w ujęciu rocznym do 147,49 pkt.
- Departament Pracy ogłosił, że w III kw. poziom wydajności pracy pracowników USA (z wyłączeniem rolnictwa) urósł o 2,3 proc. Ponadto według ADP Employer w sektorze przedsiębiorstw USA w listopadzie powstało 93 tys. nowych miejsc pracy - o 11 tys. więcej niż w październiku.
- Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu w Japonii zredukowaniu uległa sprzedaż detaliczna w październiku o 1,9 proc. m/m - wynik był znacznie gorszy od prognoz, mówiących o 0,7 proc. spadku. Dodatkowo w Japonii zanotowano nieoczekiwany wzrost bezrobocia o 0,1 pkt proc. do 5,1 proc. w październiku w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
- Zgodnie z danymi agencji Xinhua Chiny przeznaczyły w 2009 r. 87,3 mld USD na działania związane z badaniami naukowymi i brało w nich udział 3,18 mln osób.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ŚWIATOWE NIESZCZĘŚCIA ORAZ ICH KOSZTY
Zbliżamy się do końca roku, który był bardzo bogaty w wydarzenia tak polityczne, jak i gospodarcze. By w końcówce grudnia móc napisać coś pozytywnego, a przede wszystkim optymistycznego, uważam za celowe zrobić dzisiaj krok mający na celu przedstawienie remanentu za 2010 rok. Zaczynam od kosztów nieszczęść, jakie dotknęły światową społeczność. Corocznie na początku grudnia prezentujemy podstawowe informacje z raportu szwajcarskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Swiss Re. Nie inaczej jest w tym roku, a więc...
Rok 2010 był pod tym względem bardzo trudny. Kataklizmy naturalne i katastrofy wywołane przez człowieka kosztowały światową gospodarkę ponad 220 mld USD i jest to trzykrotnie więcej niż w 2009 roku. Same tylko odszkodowania za trzęsienia ziemi w Chile, Nowej Zelandii i Chinach kosztowały ok. 14 mld USD, a za skutki huraganów w USA i w Europie firmy ubezpieczeniowe wypłaciły ponad 4 mld zł. Sumarycznie z tego tytułu wypłacono 31 mld USD odszkodowań. Szkody spowodowane przez człowieka oceniono na 5 mld USD (wzrost o 34% r/r). Oceniając powyższe liczby należy tu dodać, że w Europie i w wielu krajach rozwiniętych gospodarczo i cywilizacyjne dobrze funkcjonuje system ubezpieczeniowy, poszkodowani posiadając polisy mieli szansę zrekompensować poniesione straty. Są jednak kraje biedne, gdzie nieszczęścia jeszcze bardziej pogłębiły los ludzi. Takimi przykładami są chociażby trzęsienia ziemi na Haiti, powodzie w Chinach i Pakistanie...
Omawiane nieszczęścia nie mają tylko wymiaru finansowego. W 2010 zanotowano też wysoką ilość ofiar śmiertelnych, ponad 260 tys. i jest to najwyższa liczba ofiar od ponad 30 lat. Jednak w tej liczbie dominuje trzęsienie ziemi na Haiti, gdzie zginęło ok. 220 tys. osób.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy